Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) poziva sve umetnike i umetnice u samostalnom statusu da dostave radove za izlaganje na izložbi samostalnih umetnika pod nazivom Neću MOŽE, hoću MORA!, koja će se održati u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ u periodu od 15. oktobra do 05. novembra 2020.
Ova izložba za samostalne umetnike ULUS-a neće biti žirirana, a jedini uslov za njihovo učešće su izmirene članarine prema Udruženju za tekuću godinu. Samostalni umetnici radove dostavljaju 6. i 7. oktobra, u periodu od 10-19h u UP „Cvijeta Zuzorić“ i tom prilikom popunjavaju samo prijavni list.
Poziv za izložbu je otvoren i za one umetnike i umetnice koji nisu u statusu samostalnog umetnika, ali svojom praksom na različite načine problemski tematizuju polje umetničkog rada. Njihove radove će selektovati stručni žiri.
Prijave umetnika koji sa tematskim radovima apliciraju za učešće na izložbi je potrebno dostaviti do 29. septembra u digitalnom formatu na elektronsku adresu Umetničkog saveta ULUS-a: ulus.umetnickisavet@gmail.com .U naslovu mejla potrebno je napisati ime autora/ke kao i naziv konkursa (primer: “Janko Janković – Prijava za izložbu NEĆU MOŽE HOĆU MORA”).
Prijava za konkurs treba da sadrži sledeće:
1. Ispunjen PRIJAVNI LIST;
2. Vizuelnu dokumentaciju radova sa kojima se konkuriše.
Fotografije radova moraju biti u sledećim parametrima: 3000px kraća strana, RGB kolorrežim. Naziv fajla fotografije treba da bude napisan na sledeći način:
IME I PREZIME UMETNIKA (razmak) NAZIV RADA (razmak) TEHNIKA (razmak) GODINA NASTANKA.
U slučaju video ili procesualnog rada dostavlja se link za pregled (Vimeo, Youtube…).
U slučaju izvedbe novog rada dostavljaju se tekstualni opis rada, skice ili slično.;
3. Opis rada;
4. Biografiju podnosioca prijave u WORD formatu;
Svi članovi i članice ULUS-a je potrebno da imaju izmirenu članarinu za tekuću godinu. Troškove dostave i transporta radova snose umetnici-e.
Zbog ograničenih tehničkih mogućnosti kojima raspolaže Udruženje, umetnici koji izlažu zvučne i video radove, bilo bi dobro da obezbede tehniku potrebnu za njihovo emitovanje.
Predlozi koji budu stigli posle navedenog roka ili budu nepotpuni neće biti uzeti u razmatranje. Sav dostavljeni materijal će biti upotrebljen za svrhe promocije izložbe i aktivnosti Udruženja.
Rezultati žiriranja će biti objavljeni najkasnije do 03. oktobra 2020. godine, a radovi koji prođu žiriranje potrebno je da se dostave 6. i 7. oktobra 2020. od 10-19h.
Tematski okvir:
Ovogodišnja izložba samostalnih umetnika uokvirena je sloganom NEĆU MOŽE, HOĆU MORA! koji aludira na problematični član 64a[1] Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojim se predviđa da lokalne samouprave „mogu“, čime se ne stavljaju u obavezujući položaj da „moraju“, uplaćivati doprinose samostalnim umetnicima koji žive na njihovoj teritoriji. Ovakva neobavezujuća formulacija doprinela je kreiranju dugovanja za veliki broj samostalnih umetnika, koji su u nekim slučajevima dovedeni u situaciju da sami sebi uplaćuju doprinose kako bi omogućili zdravstveno osiguranje za sebe i članove porodica koji zavise od njih. Ovaj detalj je samo jedan od vidljivijih pokazatelja kako se status samostalnog umetnika iz godine u godinu sistemski urušava – umesto radnog statusa kojim bi trebalo da se obezbede pristojni uslovi rada u vidu olakšica za dolaženje do radnih prostora, materijala, mogućnosti za obavljanje svoje delatnosti u opštem društvenom interesu, on se redukovao na socijalni status koji je u suštini veoma blizak statusu nezaposlenih lica. Pod naletom urušavanja opštih društvenih i humanističkih tekovina koji jednako zahvata sve oblasti društva, a svoje posebno ispoljavanje doživljava u sektoru kulture i umetnosti kroz promovisanje sektora kreativnih industrija i umetničkog tržišta, cilj ULUS-a je da pokuša da se odupre prepuštanju statusa samostalnih umetnika stihijskom odumiranju.
Da bi pokrenuli čitav niz predloga i pregovora kojim bi se status samostalnih umetnika i kulturnih radnika regulisao na način da se ovom sektoru povrati mesto koje mu pripada u perspektivi dugoročnije izgradnje emancipatorskog društva, ULUS je od ove godine pokrenuo debatno-istraživački program pod nazivom „Ka horizontalnosti umetnosti“ koji podrazumeva rad na iznalaženju novih modela za bolju regulaciju i unapređenje statusa samostalnih umetnika intervenisanjem u zakonskim regulativama. Prvi korak u ovom pravcu je da se reč MOŽE u članu 64. ZDOS, preinači u MORA, što bi jednako obavezivalo sve lokalne samouprave na teritoriji Srbije da redovno uplaćuju osnovne poreze i doprinose za svoje samostalne umetnike.
U sklopu izložbe biće realizovana tri govorna programa kojima će se na različite načine problematizovati pitanje rada u umetnosti. Prva debata baviće se pozicioniranjem stvaralašta samostalnih umetnika u odnosu na emancipatorkse premise društveno prepoznate umetničke prakse. Ovom prilikom će takođe biti promovisan „Vodič za samostalce“ kojim se želi doprineti boljoj orijentaciji samostalnih umetnika po pitanju njihovih prava i obaveza. Druga dva događaja, će kroz formu svojevrsnih javnih vođenja u prisustvu autora izloženih radova problematizovati konkretna umetnička dela i radno iskustvo njihovih kreatora u aktuelnom društvenom kontekstu.
Umetnički savet ULUS-a
i tim Debatnog programa ULUS-a – Ka horizontalnosti u umetnosti
_______________
[1] Član 64a: “Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i doprinos za zdravstveno osiguranje za samostalne umetnike iz člana 6. tačka 16) ovog zakona može plaćati jedinica lokalne samouprave, jedinica teritorijalne autonomije, Republika Srbija ili ustanova iz oblasti kulture čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave, jedinica teritorijalne autonomije ili Republika Srbija. Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i doprinos za zdravstveno osiguranje za sveštenike i verske službenike može plaćati jedinica lokalne samouprave, jedinica teritorijalne autonomije ili Republika Srbija.” Izvor: https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-doprinosima-za-obavezno-socijalno-osiguranje.html, pristupljeno dana 12.09.2020, 19h.