Drage koleginice i kolege,
Pozivamo vas na prvi u nizu otvorenih sastanaka za samostalne umetnike Udruženja likovnih umetnika Srbije, koji će se održati u sredu 2. aprila od 18 do 20 časova u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”.
Kolege koje nisu u mogućnosti da dođu uživo moći će da se priključe sastanku putem Zoom linka: https://us02web.zoom.us/j/89604013403?pwd=Kc41K09EakHFWagr2FHWINoVAnXqPc.1
Ova inicijativa ima za cilj da nas okupi u što većem broju, pa je naš predlog da na samom početku sastanka utvrdimo načine kako ćemo raditi nadalje sa idejom da se svim samostalnim umetnicima omogući ravnopravno učešće.
Samoorganizovana grupa samostalnih umetnika ULUS-a:
Jelena Aranđelović, Dragan Siljanoski, Marija Srećković Karanfilović, Mira Odić, Jelena Ilić, Marija Kauzlarić, Isidora Ilić, Vahida Ramujkić, Nenad Glišić, Daniel Glid, Marija Ćirić, Dušan Stipić Dudwarsky, Lena Jovanović
Za one koji žele da čitaju više:
Udruženje je proteklih godina dosta radilo na pokušajima za unapređenje statusa samostalnog umetnika koji je i osnovni radni status za lica koja se bave umetničkom delatnošću. Međutim, u stihiji privatizacijskih i antidruštvenih tendencija, koje su kroz zakonske regulative tokom poslednjih decenija progresivno usmerene na urušavanje ovog statusa, ULUS je uspeo samo da uspori njegovu degradaciju.
Ove godine su strukovnim udruženjima za jednu četvrtinu umanjena sredstva koja su i do sada bila nedovoljna za obavljanje poslova vezanih za samostalne umetnike. Pretprošle godine Uredbom Ministarstva finansija bankovni troškovi prenosa sredstava za doprinose samostalnih umetnika prebačeni su na teret Udruženja. Na godišnjem nivou troškovi iznose preko 120.000 RSD koje ULUS mora da obezbedi iz sopstvenih izvora. I pored uvođenja obaveze za uplatu doprinosa u Zakonu o kulturi iz 2021. još uvek veliki broj lokalnih samouprava odbija da to radi za umetnike koji žive na njihovoj teritoriji… Ovo su samo neke u nizu mera kojima se dodatno ugrožava položaj samostalnih umetnika.
Pored svih ovih problema,treba imati na umu da samostalni umetnici po Zakonu o radu nisu prepoznati kao zaposleni i ne mogu raspolagati pravima kao i ostala lica u radnom odnosu: obezbeđen prostor i oprema za rad, prevoz do radnog mesta, plaćeni dani godišnjeg odmora, (prvi mesec) bolovanja, i sl.
Samostalni umetnici nemaju normirane cene rada u slučaju angažovanja (za izložbe i sl), a uslove svog rada ne mogu pregovarati kroz kolektivni ugovor jer nemaju pravo na sindikalno organizovanje (kao zaposleni).
Strukovno udruženje je jedina formalna instanca preko koje samostalni umetnici, samo-organizovani i ujedinjeni, mogu raditi na poboljšanju uslova svoga rada.
Gorući decenijski problem sa kojima se suočava veliki broj naših kolega jesudugovanja koja su nastali administrativnim greškama. Zbog toga nisu u mogućnosti da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje (za sebe i svoje članove porodice koji su preko njih osigurani), nisu u mogućnosti da ostvare ionako veoma i niske penzije, koje su im nakon decenija posvećenog rada sramno umanjene zbogspuštanja osnovica za uplatu doprinosa na najniži republički nivo. Iako je ULUS inicirao i aktivno sarađivao sa drugim reprezentativnim udruženjima na prikupljanju podataka, pregovaranju i iznalaženju konačnog rešenja za saniranje dugovanja, nadležno ministratvo sa radnom grupom je odustalo od dogovora.
Od aktuelnog broja samostalnih umetnika u Srbiji koji iznosi oko 2.500 više od jedne petine čine likovni umetnici. Jer likovni umetnici po prirodi svoje profesije nemaju veliki izbor za zapošljavanje, niti likovna umetnost predstavlja značajnu industriju u Srbiji, kao što je to u slučaju izvođača, filmskih umetnika, muzičara i sl.
S druge strane, ni resorno Ministarstvo ni Poreska uprava nisu učinile nikakav napor da samostalnim umetnicima olakšaju dosta komplikovanu birokratsku proceduru vezanu za ostvarivanje svojih prava koja proističu iz statusa.
Stoga, krajnje je vreme da se okupimo i pomognemo jedni drugima i učinimo napor da se naš radni status unapredi.