Секретаријат за културу Града Београда је изашао са Резултатима конкурса за финасирање и суфинсирање пројеката за културу у 2026. Години из буџета града Београда. Ове године, на конкурсу Секретаријата за културу Града Београда, УЛУС-у је за годишње програме у оба изложбена простора додељено свега 830.000 динара – износ који није довољан ни за основно одржавање програма, нити простора, а камоли за развој и очување институције од националног значаја, какав би по својој природи требало да буде УЛУС у сваком нормално уређеном друштву.
Назначавамо да УЛУСов пројекат Бијенале младих на овом конкурсу није ни разматран, додељено је 0 динара за подстицање уметности и стваралаштва младих, што довољно говори о накарадном критеријуму расподеле средстава.
Пројекат УЛУСове Базе визуелних уметника, који је од националног значаја да се даље развија и одржава, такође нису додељена средства, као ни вајарској колонији Калемегданско дрво, која се годинама успешно реализује у самом окружењу УП “Цвијета Зузорић”. Све то нам указује на недостатак процедура и озбиљну мањкавост стандарда при додељивању средстава на овом конкурсу.
Подсећамо да је Удружење ликовних уметника Србије (УЛУС) највеће и најстарије репрезентативно удружење у култури у региону, основано пре више од сто година.
Данас броји више од 2.500 чланова и своје активности реализује у два изложбена простора — Галерији УЛУС и Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић“. На годишњем нивоу УЛУС организује више од 20 самосталних изложби уметника савремене уметничке сцене и преко 15 значајних колективних изложби, од чега су Пролећна и Јесења изложба са традицијом од скоро века постојања. Кроз излагачке програме УЛУС-а годишње прође више од хиљаду уметника, док галеријске просторе посете десетине хиљада људи.
Програмске активности Удружења финансирају се путем републичких и градских конкурса за програме у култури, као и кроз котизације и чланарине. Однос према УЛУС-у на овом конкурсу је парадигма односа према култури и уметности. Сматрамо да је важно рећи да је овакав начин рада неодржив и води, или тачније, већ је одвео у губљење многих значајних обележја наше културе и уметности.
Да ли одлука градских власти одражава став Београђана, грађана Србије, великих уметничких предака, подржавалаца уметности и савремених културних радника?
Поново се поставља питање – куда иду паре пореских обвезника и по ком кључу их комисија распоређује?
Имамо ли право да одустанемо од УЛУС-а?






