Konkurs za učešće na JESENJOJ IZLOŽBI 2021 / VANREDNO STANJE
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) poziva sve umetnike, umetnice i umetničke grupe da podnesu prijave za izlaganje na tradicionalnoj Jesenjoj izložbi ULUS-a koja će se održati u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ u periodu od 18. novembra do 16. decembra 2021.
Ovogodišnju Jesenju izložbu, Umetnički savet ULUS-a realizuje u saradnji sa istoričarima umetnosti dr JelenomStojanović i dr Dejanom Sretenovićem koji su kreirali koncept izolžbe. Fokus izložbe biće na međusobnoj povezanosti i uslovljenosti biološkog faktorai društveno-političkog ponašanja, odnosno pitanju kako se ona razume i tumači danas i ovdeu okviru promenljivih okolnosti 2021. godine. Iz tog razloga, Jesenja izložba 2021 nosi naslov VANREDNO STANJE.
„Prema tumačenju italijanskog filozofa Đorđa Agambena termin vanredno stanje opisuje stanje kada su ljudska prava i pravni sistem suspendovani zbog neke velike krize koja ugrožava državni poredak. Drugim rečima, običaji, norme i prava koja čine svakodnevni život građana ustupaju pred izvršnom vlašću koja u celosti preuzima kontrolu nad svakodnevicom u cilju odbrane interesa državne oligarhije. To se desilo sa početkom izbijanja pandemije korona virusa kada se ceo svet, kao nikad ranije u povesti čovečanstva, našao u karantinu, odnosno u vanrednom stanju koje traje sve do danas. Pod izgovorom obuzdavanja pandemije države su, kako je to formulisao Janis Varufakis, „pokazale zube i pustile kandže“, i učinile da svet počne da liči na postapokaliptičke distopije kakve smo ranije poznavali iz naučno-fantastične fikcije. Čovečanstvo danas obitava u neizvesnosti kakva se na pamti i svi koji se osećaju pozvanim da komentarišu situaciju slažu se u jednom: svet više nikada neće biti isti.
Pandemija se pokazala dobrodošlim saveznikom svevlašća i oprobanih politika indoktrinacije, obmanjivanja, zastrašivanja, ponižavanja, kontrole, proizvodnje teorija zavere i sejanja straha. Jedan od primera je Srbija koja je pre izbijanja pandemije živela u nekoj vrsti vanrednog stanja niskog intenziteta i gde urušavanje normi ponašanja i nepoštovanje prava građana predstavlja permanentan proces. Biološki faktor dao je zamah samoreprodukciji bezakonja i otvorio prostor za dalju koroziju vrednosti, morala i zdravog razuma, do te mere da je osećanje bespomoćnosti postalo preovlađujuće u srpskom društvu.
Kultura spada u sektore društvene proizvodnje najviše pogođene pandemijom, a propast koja se nad njom nadvija pokazala nam je koje mesto ona zauzima na lestvici društvenih potreba. Najteže je pogođena sfera savremene umetničke produkcije koja je ekonomski najfragilnija i znatno je pogođena restrikcijama kretanja, okupljanja i kritičkog delovanja. Kulturni radnici širom sveta bune se protiv nametnutih mera, ali te mere su moguće zato što nosioci vlasti znaju da umetnici nemaju oslonac u javnosti. Njihova sopstvena slabost upravo je omogućila neodrživ položaj u koji su dospeli.
Međusobna povezanost biološkog, društvenog i političkog u vreme pandemije biće tema 93. Jesenje izložbe ULUS-a pod nazivom „Vanredno stanje“. Pitanje koje će izložba postaviti nije kakvu ulogu ima biološki faktor u analizi promene društvenog i političkog ponašanja, već kako se ova međusobna povezanost i uslovljenost razume i tumači danas i ovde. I, pre svega, da li savremena umetnička praksa u Srbiji poseduje kapacitet da pruži autentičan odgovor na ovo pitanje i svoju slabost pretvori u snagu.“ (iz koncepta Jesenje izložbe 2021 autora dr Jelene Stojanović i dr Dejana Sretenovića)
Učesnici-e konkursa svoje predloge mogu da pošalju najkasnije do 24. septembra 2021. isključivo u digitalnom formatu na elektronsku adresu: [email protected]. U naslovu mejla potrebno je napisati ime učesnika-ce konkursa i naziv konkursa (primer: “Marko Marković – Prijava za Jesenju izložbu 2021”).
Prijava za konkurs treba da sadrži sledeće:
- Ispunjen PRIJAVNI LIST
- Vizuelnu dokumentaciju radova sa kojima se konkuriše.
Konkurs je otvoren i za predloge namenjene za javni prostor, prateći program izložbe, ali i za volontere voljne da se uključe u produkciju izložbe.
Predlozi koji budu stigli posle navedenog roka ili budu nepotpuni neće biti uzeti u razmatranje. Sav dostavljeni materijal će biti upotrebljen za svrhe promocije izložbe i aktivnosti Udruženja.
Rezultati konkursa će biti objavljeni najkasnije do 20. oktobra 2021. godine, a radovi koji prođu žiriranje potrebno je da se dostave 9. novembra 2021. od 10-15h. Troškove dostave i transporta radova snose umetnici-e.
Umetnički savet ULUS-a