Vodič ima za cilj da upozna članove Udruženja likovnih umetnika Srbije u statusu samostalnog umetnika sa pravima i obavezama koje nosi status lica koje obavlja samostalnu umetničku delatnost. Tekst vodiča se oslanja na Zakon o kulturi i Pravilnik o bližim uslovima, merilima i kriterijumima za utvrđivanje statusa lica koja obavljaju samostalnu umetničku delatnost, donosi praktične savete i opis procedura vezanih za različite faze statusa samostalnog umetnika.
Sadržaj vodiča:
- Samostalni umetnik
- Poreska uprava
- RFZO
- Promene vezane za status
- Kontakt
- Pravna akta
SAMOSTALNI UMETNIK
1) Pojam samostalnog umetnika
Samostalni umetnik jeste fizičko lice koje samostalno, u vidu zanimanja, obavlja umetničku delatnost i kome je reprezentativno udruženje u kulturi utvrdilo status lica koje samostalno obavlja umetničku delatnost u oblasti kulture.
U obavljanju delatnosti lice koje stvara autorska dela iz oblasti umetničke delatnosti ili izvodi umetnička i autorska dela iz oblasti umetničke delatnosti, uz lično ime, može da koristi oznaku „samostalni umetnik“.
2) Komisija
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) je reprezentativno udruženje u oblasti likovnih umetnosti. O svim statusnim pitanjima odlučuje Komisija za statusna pitanja udruženja koju imenuje Upravni odbor i koju čine najmanje tri kompetentna člana.
ULUS raspisuje konkurs za nove samostalne umetnike četiri puta godišnje i to oko: 25.marta; 25.juna; 25.septembra; 25. decembra tekuće godine. Komisija pregleda dokumentaciju i donosi odluku o izboru kandidata koji ispunjavaju uslove za sticanje statusa samostalnog umetnika.
Komisija se sastaje po potrebi, jedanput ili dvaput godišnje, kako bi sprovela postupak provere ispunjenosti uslova za lica koja su upisana u evidenciju samostalnih umetnika (revizija).
3) Bliži uslovi, merila i kriterijumi za utvrdjivanje statusa samostalnog umetnika
Bliži uslovi
Lice koje podnese zahtev Komisiji, ima pravo na sticanje statusa lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture (samostalni likovni umetnik) i upis u Evidenciju lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture (u daljem tekstu: Evidencija), ukoliko ispunjava sledeće bliže uslove:
- da je državljanin Republike Srbije;
- da ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije;
- da nije obavezno socijalno osiguran po drugom osnovu;
- da se samostalnom umetničkom delatnošću bavi profesionalno i samostalno u vidu zanimanja, radi obezbeđivanja uslova za život i rad;
- da je stekao visoko, više ili srednje obrazovanje odgovarajućeg obrazovnog profila ili, izuzetno, da se najmanje četiri godine profesionalno i samostalno bavi umetničkom delatnošću u oblasti kulture kao osnovnim zanimanjem nezavisno od stečenog obrazovanja;
- da ostvaruje rezultate u profesionalnom bavljenju umetničkom ili drugom delatnošću u oblasti kulture na teritoriji Republike Srbije, odnosno da ispunjava bliže uslove, merila i kriterijume predviđene ovim pravilnikom.
Izuzetno, umetnicima koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, a koji svoju delatnost privremeno, u kraćem ili dužem periodu, obavljaju u inostranstvu, doprinoseći svojim umetničkim i profesionalnim radom afirmaciji naše umetnosti i kulture, a ukoliko ispunjavaju bliže uslove, merila i kriterijume iz ovog pravilnika, Komisija priznaje taj rad i utvrđuje status lica koje samostalno obavlja umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture.
Ukoliko umetnik boravi van teritorije Republike Srbije, a njegovo umetničko ili stručno delo, odnosno rezultat rada ispunjava bliže uslove, merila i kriterijume iz ovog Pravilnika i javno je dostupno na teritoriji Republike Srbije, odnosno doprinosi kulturnom životu zajednice, Komisija priznaje taj rad i utvrđuje samostalni status.
Merila
Za sve oblasti kulture Komisija će vrednovati sledeće:
- kvalitet umetničkog ili stručnog dela, odnosno rezultata rada;
- kontinuitet obavljanja profesionalne umetničke ili druge delatnosti u oblasti kulture;
- pozitivnu ocenu merodavne stručne javnosti;
- javnu dostupnost umetničkog ili stručnog dela, odnosno rezultata rada;
- doprinos kulturnom životu zajednice.
Bliži kriterijumi
Bliži kriterijumi koje mora ispunjavati samostalni umetnik (slikar, vajar, grafičar, likovni umetnik proširenih medija) za oblast Likovna umetnost su:
- jedna samostalna izložba ili
- šest izlaganja na kolektivnim izložbama, ili
- dva otkupljena ili realizovana dela na osnovu konkursa ili odluke stručnog žirija od strane muzeja, galerije sa umetničkim savetom, kulturne ili druge javne ustanove, kao i od strane privrednih organizacija, ili
- dva učešća na javnim konkursima ili po pozivu za monumentalna dela, ili
- jedno realizovano delo monumentalnih dimenzija (spomenik, mozaik, freska, skulptura, slika i slično), ili
- četiri realizovana veća projekta proširenih medija ili četiri otkupljena dela na osnovu konkursa ili odluke stručnog žirija za muzeje galerije i druge institucije u oblasti kulture.
4) Dokumentacija za podnošenje zahteva za dodelu statusa samostalnog likovnog umetnika:
- Zahtev za dodelu statusa;
- Izjava da niste osigurani po drugom osnovu;
- Očitana lična karta;
- Uverenje o državljanstvu;
- Uverenje o prebivalištu;
- Potvrda iz Nacionalne službe za zapošljavanje;
- Fotokopija diplome odgovarajućeg obrazovnog profila / dokaz da se najmanje četiri godine profesionalno i samostalno bavi umetničkom delatnošću u oblasti kulture kao osnovnim zanimanjem nezavisno od stečenog obrazovanja;
- Opširna profesionalna biografija;
- Dokaz o umetničkoj aktivnosti, tj. dokaz o ispunjavanju kriterijuma utvrđenih Pravilnikom.
5) Postupak prijave
Nakon što Komisija za statusna pitanja ULUS odobri zahtev za dobijanje statusa samostalnog likovnog umetnika, ULUS će likovnom umetniku izdati Uverenje o statusu samostalnog likovnog umetnika (u tri primerka).
Po dobijanju dokumenata, samostalni likovni umetnik treba da izvrši prijavu na obavezno socijalno osiguranje. Rok za prijavu je 3 dana od dana sticanja statusa samostalnog umetnika. Prijava statusa samostalnog umetnika se obavlja u tri nadležne institucije:
- Prijava u Fondu PIO: Sa Uverenjem o statusu samostalnog umetnika, likovni umetnik odlazi u Fond PIO (pio.rs). Na osnovu Uverenja iz udruženja, službenik PIO fonda će likovnom umetniku izdati overenu potvrdu o prijavi na obavezno socijalno osiguranje na obrascu M-A. Umetnik će fotokopirati Obrazac M-A u tri primerka. Jednu fotokopiju se predati u Poreskoj upravi, drugu fotokopiju će odneti u RFZO, treću će predati sekretarijatu ULUS-a. Original obrasca M-A se zadržava i čuva u ličnoj arhivi.
- Izdavanje zdravstvenih kartica: S obrascem M-A overenim u Fondu PIO i Uverenjem o statusu samostalnog likovnog umetnika, likovni umetnik odlazi u Republički zavod za zdravstveno osiguranje na svojoj opštini (RFZO) gde će predati zahtev za izdavanje zdravstvene kartice po postupku opisanom na linku: rfzo.rs
- Prijava u Poreskoj upravi: S obrascem M-A overenim u Fondu PIO, Uverenjem o statusu samostalnog likovnog umetnika i popunjenim obrascem PPD-SU (u 2 primerka), likovni umetnik odlazi u Poresku upravu na svojoj opštini i prijavljuje se kod referenta za samostalne umetnike. Obrazac PPD-SU može se naći na sajtu Poreske uprave (poreskauprava.gov.rs / cekos.rs), preuzeti u Poreskoj upravi kod nadležnog referenta za samostalne umetnike ili u Sekretarijatu ULUS-a.
6) Postupak produženja statusa (Revizija)
Po isteku četiri godine od dana sticanja statusa samostalnog umetnika, Komisija vrši postupak provere ispunjenosti uslova za lica koja su upisana u evidenciju lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture za četvorogodišnji period.
Udruženje 30 dana pre isteka četvorogodišnjeg perioda dostavlja poziv nosiocu statusa lica koje samostalno obavlja umetničku delatnost da u tom roku podnese Komisiji zahtev za proveru ispunjenosti uslova i dokaze o svom prethodnom četvorogodišnjem radu.
Lice koje je upisano u evidenciju lica koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture, oslobađa se od obaveze dokazivanja ispunjenosti uslova, kada napuni 30 godina staža osiguranja (muškarci), odnosno 25 godina staža osiguranja (žene).
Tekst poziva za produženje statusa samostalnog umetnika precizira proceduru i elemente postupka revizije. Provera preispituje ispunjenost uslova propisanih u odeljku o bližim kriterijumima ovog pravilnika, a dokazi o prethodnom četvorogodišnjem radu podrazumevaju kataloge, potvrde kustosa i sl.
Dokumentacija za produženje statusa samostalnog likovnog umetnika podrazumeva:
- Zahtev za produžetak statusa;
- Izjava da niste osigurani po drugom osnovu;
- Očitana lična karta;
- Dokaz o umetničkoj aktivnosti u protekle četiri godine, saglasno kriterijumima i merilima iz Pravilnika;
- Biografija u prethodne četiri godine;
- Potvrda o plaćenim članarinama.
PORESKA UPRAVA
7) Obaveza prijave poreza
Nosilac statusa je dužan da kod Poreske uprave, na zakonom propisani način i rok, na obrascu PPD-SU vrši redovnu godišnju prijavu za utvrđivanje akontacione i konačne obaveze doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Samostalni umetnici podnose nadležnoj organizacionoj jedinici poreske uprave prijavu sa podacima i dokazima o ostvarenim oporezivim prihodima na koje se plaća porez na dohodak građana.
Uz prijavu iskazuju i osnovicu za akontaciju doprinosa za koju se opredeljuju za tekuću godinu. Preporuka: treba zaokružiti najnižu osnovicu jer se iz budžeta plaćaju akontacije po toj osnovici.
Prema Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (član 58a, stav 6), prijave se podnose najkasnije do 15. februara tekuće godine za prethodnu godinu.
Poreskoj upravi se podnosi:
- Obrazac PPD-SU u 2 primerka (može se preuzeti sa sajta poreskauprava.gov.rs ili u sekretarijatu udruženja);
- Izvod iz banke za prethodnu godinu;
- Potvrda uplatioca ukoliko je umetnik imao uplatu autorskog honorara;
- Očitana lična karta.
U slučaju da nosilac statusa ne podnese prijavu poreza za prethodnu godinu, PU neće biti u mogućnosti da mu izda konačno rešenje za prethodnu godinu i akontaciono rešenje za tekuću godinu na kojem se nalazi BOP, poziv na broj na koji se uplaćuju privremene tromesečne akontacije za narednu godinu. Samim tim, doprinosi neće biti uplaćeni.
8) Poreska rešenja i BOP
Konačno i akontanciono rešenje dobijaju se nakon podnošenja redovne godišnje prijave poreza nadležnoj organizacionoj jedinici poreske uprave. Oba rešenja glase na lično ime i stižu na kućnu adresu. Izdaju se u martu ili aprilu tekuće godine. U slučaju da rešenja ne stignu, potrebno je kontaktirati poreskog referenta.
Akontaciono rešenje za tekuću godinu sadrži BOP, poziv na broj na koji se uplaćuju privremene tromesečne akontacije za narednu godinu. Po dobijanju akontacionog rešenja, potrebno je dostaviti fotokopiju rešenja sekretarskoj službi Udruženja likovnih umetnika Srbije.
Rešenje kojim se utvrđuje konačna obaveza na osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstveno osiguranje sadrži podatke o najnižoj osnovici osiguranja za period od prethodnih 12 meseci na osnovu objavljenih podataka o iznosu prosečne mesečne zarade u RS. Ako je iznos oporezivanog prihoda samostalnog umetnika na koji se plaća porez na dohodak građana veći od najniže propisane osnovice za obračun doprinosa, nosilac statusa je u obavezi da plati porez na razliku iznosa.
9) Obaveza provere stanja u PU
Nadležna gradska uprava uplaćuje doprinose samostalnim likovnim umetnicima kvartalno (15.02., 15.05., 15.08., 15.11. tekuće godine). Dešava se da uplate ne budu uvek na vreme zbog čega se događa da samostalni likovni umetnici imaju dugovanja u Poreskoj upravi. Kada se pojavi dugovanje, ukoliko nije odmah izmireno, svaki naredni dan Poreska uprava zaračunava kamatu. Zbog toga je važno da samostalni likovni umetnici postupe na sledeći način:
- Redovno prate obaveštenja koja dobijaju iz kancelarije Udruženja i prijave ukoliko je došlo do promene imejl adrese.
- Nakon svake kvartalne uplate doprinosa, Udruženje obaveštava putem elektronske pošte samostalne likovne umetnike o uplati.
- Nakon obaveštenja, potrebno je da samostalni likovni umetnici odu u nadležnu poresku upravu i provere svoje stanje, odnosno da uzmu listing stanja (Konsolidovani upit stanja).
- Ukoliko postoji dug (koji je obično oko 50 dinara ukoliko se po listing ode odmah nakon uplate doprinosa), potrebno je da tražite od službenika u poreskoj da obeleži dug u tabeli listinga.
- Preporuka je da nosilac statusa izmiri ova manja dugovanja kako se vremenom ne bi stvarala veća.
- Potrebno je da popunite uplatnice obeleženim podacima.
- U tabeli listinga, tamo gde je Vaš određeni dug nalazi se Vaš jedinstveni broj (BOP) koji u uplatnici treba da upišete u polju za poziv na broj. BOP se menja svake godine, tako da iako je za datu godinu Vaš jedinstveni broj sledeće godine će biti drugačiji, pa je potrebno uvek dodatno obratiti pažnju.
REPUBLIČKI FOND ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE (RFZO)
10) Procedura overe zdravstvene kartice
Ako su doprinosi uplaćivani na vreme i samostalni umetnik nema dugovanja prema Poreskoj upravi, overa zdravstvene kartice samostalnih umetnika obavlja se automatski bez dodatnih odlazaka na šalter. Automatska overa funkcioniše na osnovu podataka o doprinosu koji je uplaćen u sistemu poreske uprave i dolazi do Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Overu zdravstvene knjižice možete proveriti na: rfzo.rs
Potvrda o zdravstvenom osiguranju iz člana 25. stav 2. Zakona o zdravstvenom osiguranju (u daljem tekstu: potvrda) izdaje se osiguranom licu radi korišćenja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja do izdavanja kartice zdravstvenog osiguranja.
Prema čl.125 Zakona o zdravstvenom osiguranju, prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ostvaruju se na osnovu overene isprave o osiguranju. Overu isprave o osiguranju vrši matična filijala na osnovu dokaza da je uplaćen dospeli doprinos, kao i na osnovu drugih dokaza, u skladu sa zakonom. Ako isprava o osiguranju nije overena zbog toga što dospeli doprinos nije plaćen, izvršiće se naknadna overa kada taj doprinos bude uplaćen.
U slučaju da nije izvršena uplata dospelog doprinosa, pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona može da se koristi na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju: 1) hitne medicinske pomoći; 2) ciljanih preventivnih pregleda – skrininga prema odgovarajućim nacionalnim programima; 3) obavezne imunizacije prema propisima kojima se uređuje zdravstvena zaštita stanovništva od zaraznih bolesti; 4) palijativnog zbrinjavanja.
Pravo na zdravstveno osiguranje preko osiguranja samostalnog umetnika imaju deca (školskog uzrasta i student na redovnim studijama) i bračni partner pod uslovom da nije u radnom odnosu.
Samostalni umetnici sa poreskim dugom overu zdravstvene kartice moraju da obave odlaskom na šalter. Procedura podrazuemava da se od nadležne poreske uprave traži uverenje o uplati doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje za poslednji kvartal. Uverenje sadrži podatke o periodu za koji se plaća doprinos, iznosu utvrđene obaveza na ime doprinosa za taj period i iznosu duga koji je ostao neizmiren za taj period. Poreska uprava izdaje uverenje u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva. Uverenje se nosi u RFZO gde zdravstvena kartica zatim biva produžena.
PROMENE VEZANE ZA STATUS SAMOSTALNOG UMETNIKA
Nosilac statusa obavezan je da prijavi promenu u vezi sa uslovima za upis u evidenciju nadležnom reprezentativnom udruženju u kulturi koje vodi tu evidenciju, u roku od tri dana od dana nastanka promene.
Promena i brisanje iz evidencije lica koje je steklo status lica koje samostalno obavlja umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture vrši se:
- na lični zahtev lica koje je steklo status lica koje samostalno obavlja umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture;
- po službenoj dužnosti kad nadležno reprezentativno udruženje u kulturi koje vodi evidenciju rešenjem utvrdi da to lice ne ispunjava opšte kriterijume, kao i ako se tokom postupka provere ispunjenosti uslova ne odazove na poziv.
Ukoliko nosilac statusa prekida status zbog zasnivanja radnog odnosa, penzionisanja, odsluženja vojnog roka i drugih razloga, dužan je da o nastaloj promeni obavesti reprezentativno udruženje koje vodi evidenciju u roku od tri dana od dana nastanka promene osnova osiguranja.
11) Procedura odjave statusa
Sekretarijatu ULUS-a se podnosi Zahtev za izdavanje dokumenta za izlazak iz statusa samostalnog umetnika. U zahtevu treba navesti datum od kojeg se umetnik odjavljuje.
Procedura odjave iz statusa podrazumeva preduzimanje istih radnji kao i prilikom prijave, ali sada Sekretarijat umetniku izdaje Uverenje o prestanku statusa samostalnog umetnika. Odjava se obavlja u tri koraka i podrazumeva odlazak u Fond PIO, RFZO, PU.
Umetnik u Fondu PIO predaje Uverenje o prestanku statusa na osnovu kojeg mu službenik Fonda izdaje Odjavu sa obaveznog socijalnog osiguranja na obrascu M-A. Sa obrascem M-A, Uverenjem o prestanku statusa i popunjenim Obrascem PPD-SU, likovni umetnik treba da ode u Poresku upravu kod referenta za samostalne umetnike koji će mu izdati Rešenje o konačnom zaduženju – na licu mesta ili posle izvesnog vremena, možda i za par meseci. Pošto obavi sve navedene radnje, likovni umetnik je slobodan da izvrši prijavu na obavezno socijalno osiguranje po drugom osnovu – po osnovu zaposlenja ili penzionisanja.
Potrebno je javiti se sekretаrskoj službi ULUS-a pre preduzimanja bilo kakvih koraka i u cilju dobijanja potpunih informacija povodom sprovođenja ove procedure.
12) Procedura pri promeni opštine stanovanja
Promena opštine stanovanja podrazumeva postupak odjave sa prethodne opštine gde je bilo prijavljeno prebivalište i prijavu na novoj opštini. Sekretarijat ULUS-a izdaje Uverenja o statusu samostalnog umetnika sa promenom prebivališta, koju umetnik nosi u Fond PIO i gde dobija M-A obrazac za odjavu i M-A obrazac za prijavu. Oba obrasca treba fotokopirati u tri primerka. Prvo se obavlja procedura odjave (obrađena u delu Odjava statusa samostalnog umetnika) a potom procedura prijave (obrađena u delu Priijava statusa samostalnog umetnika).
Potrebno je javiti se sekretarskoj službi ULUS-a pre preduzimanja bilo kakvih koraka i u cilju dobijanja potpunih informacija povodom sprovođenja ove procedure.
13) Procedura privremenog prestanka obavljanja samostalne umetničke delatnosti
Samostalni umetnik ima zakonsko pravo da ostvari naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad (dalje: pravo na bolovanje). Na osnovu utvrđenih zdravstvenih razloga, izabrani doktor otvara bolovanje i izdaje Izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad. Doprinosi za prvi mesec plaćaju se samostalnom umetniku preko ULUS-a a na teret Sekretarijata za kulturu. Nakon prvog meseca odsustva zbog bolesti, samostalni umetnik ostvaruje pravo na finansijsku naknadu za vreme korišćenja bolovanja, a doprinosi se isplaćaju preko RFZO i na teret socijalnog osiguranja.
Da bi ostvario ova prava samostalni umetnik je u obavezi da Sekretarijatu ULUS-a donese Izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad sa prvim danom sprečenosti. Izveštaj za drugi mesec je osnov za ostvarivanje prava na naknadu. Na osnovu Izveštaja o privremenoj sprečenosti za rad, kao i za svaki sledeći Izveštaj za nastavak odsustva i na kraju za Ocenu prvostepene lekarske komisije, samostalni umetnik će od ULUS-a dobiti Potvrdu da je privremeno prestao da obavlja samostalnu umetničku delatnost zbog korišćenja bolovanja. Fotokopije Potvrde i Izveštaja se nose u Sekretarijat za socijalnu zaštitu i Poresku upravu. Na kraju, samostalni umetnik je u obavezi da obavesti Udruženje kada mu se odsustvo zbog bolesti završi.
Samostalne umetnice koje su ostale u drugom stanju, mogu otvoriti trudničko bolovanje na početku trudnoće. Za to je neophodna doznaka od lekara (Izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad). Izabrani lekar može izdati potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad za prvih 30 dana. Nakon ovog perioda, potvrdu izdaje lekarska komisija. Prava na naknadu zarade tokom trudničkog bolovanja se ostvaruju podnošenjem pomenute dokumentacije nadležnoj filijali RFZO koja vrši isplatu. Porodiljsko odsustvo počinje danom rođenja deteta i može se ostvarivati 365 dana za svako dete. Pravo naknade za vreme porodiljskog odsustva koje ostvaruju samostalne umetnice vodi se u Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom pod Ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta. Pošto Zakon (član 17) tretira samostalne umetnice kao i preduzetnice, što je u suprotnosti sa definicijama Zakona o kulturi, preporuka je da samostalna umetnica po rođenju deteta nastavi da bude aktivna i obavlja svoju samostalnu umetničku delatnost. Nakon isteka trudničkog bolovanja, umetnica će se vratiti na listu koju ULUS kvartalno šalje Sekretarijatu za kulturu koji samostalnim umetnicima uplaćuje doprinose. Za vreme porodiljskog odsustva samostalna umetnica će primati ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta.
Potrebno je javiti se sekretarskoj službi ULUS-a pre preduzimanja bilo kakvih koraka i u cilju dobijanja potpunih informacija povodom sprovođenja ove procedure.
14) Procedura odlaska u penziju
Samostalni umetnik ostvaruje pravo na starosnu penziju sa navršenih 65 godina života za muškarce i navršenih 63 za žene, s tim se svake sledeće godine starosna granica povećava za 2 meseca sve do navršenih 65 godina života. Samostalni umetnik podnosi Sekretarijatu ULUS-a zahtev za odlazak u starosnu penziju sa tačno navedenim datumom. Sekretarijat ULUS-a izdaje Uverenje o prestanku statusa samostalnog umetnika i Uverenje o stažu koje sadrži taksativno navedeno vreme (sa tačnim datumima ulaska i izlaska iz statusa) za koje je osiguran na osnovu statusa samostalnog umetnika. ULUS izdaje isključivo Uverenje za umetnički staž.
Samostalni umetnik predaje u Fondu PIO Uverenje o prestanku statusa samostalnog umetnika, Uverenje o umetničkom stažu, formular zahteva za odlazak u starosnu penziju, radnu knjižicu (koja se ne tretira kao zakonski dokument, ali se podnosi ukoliko je osiguranik poseduje), Vojnu knjižicu ili potvrdu nadležnog organa o periodu služenja vojnog roka.
U poreskoj upravi na opštini gde umetnik ima prijavljeno prebivalište podnosi se Uverenje o prestanku statusa samostalnog umetnika, Uverenje o umetničkom stažu, poreska prijava (PPD-SU sa pratećom dokumentacijom za period od 01.01. do datuma odjave iz statusa) i zahtev za izdavanje rešenja/potvrde o plaćenim doprinosima. Nakon deset dana, poreska uprava izdaje potvrdu za staž od 2002. do datuma odlaska u penziju. Samostalni umetnik će ovu potvrdu naknadno podneti Fondu PIO kao dopunu dokumentacije.
Potrebno je javiti se sekretarskoj službi ULUS-a pre preduzimanja bilo kakvih koraka i u cilju dobijanja potpunih informacija povodom sprovođenja ove procedure.
KONTAKT
Za sva pitanja i nedoumice u vezi sa statusom samostanog umetnika, obratite se Sekretarijatu ULUS-a na telefon 011-2621585 u periodu od 10 do 12h svakog radnog dana ili pismenim putem na email: ulus.office@gmail.com
Za predloge i ideje koje bi se ticale unapređenja statusa samostalnog umetnika, pišite Radnoj grupi Samostalci na: ulus.samostalci@gmail.com