UNESKO katedra za kulturnu politiku i menadžment (interkulturalizam i medijacija na Balkanu) u saradnji sa Udruženjem likovnih umetnika Srbije organizuje međunarodnu naučnu konferenciju ANOTHER ARTWORLD: Manifestations and Conditions of Equity in Visual Arts. Konferencija će biti održana 3. i 4. decembra u prostoru Rektorata Univerziteta umetnosti u Beogradu i Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, s mogućnošću da se deo programa odvija onlajn, što je uslovljeno epidemiološkom situacijom u zemlji.
Tema konferencije pokreće pitanje rastuće nejednakosti u svetu umetnosti, koja je uočljiva u neujednačenom razvoju umetničkih tržišta, netransparentnosti tokova novca i različitim finansijskim malverzacijama, prekarizaciji rada i velikoj stopi nezaposlenosti umetnika, što su samo neke od uočljivih pojava i načina na koje savremena umetnost reprodukuje nejednakosti koje se mogu videti u drugim poljima društvenog delovanja.
Program konferencije zamišljen kao mesto susreta i razmene različitih aktera u polju umetnosti– istraživača, umetnika, kustosa, organizatora programa i drugih radnika i radnica u kulturi. Plenarna predavanja će održati Viktorija D. Aleksander (Victoria D. Alexander), profesorka sociologije i menadžmenta umetnosti na Goldsmiths Univerzitetu u Londonu i Dominik Vilart (Dominique Willaert), umetnički direktor Victoria Deluxe, organizacije koja promoviše umetnost zajednice i koja deluje u Gentu u Belgiji.
Pozivamo sve istraživače/ice i umetnike/ce da prijave prezentacije radova/ projekata, tematske panel sesije ili radionice iz oblasti teorije umetnosti, studija kulture, kulturnog menadžmenta i kulturne politike,sociologije umetnosti i ekonomike kulture, kao i srodnih područija istraživanja. Radovi bi trebalo da pruže doprinos razmatranju principa i modela decentralizovanog (horizontalnog) upravljanja u vizuelnim umetnostima; modelima zasnovanim na pravednosti, kooperativnim odnosima i samoupravljanju, tj. implementaciji direktne demokratije, koja podrazumijeva direktno odlučivanje o svim zajedničkim pitanjima u oblasti savremene vizuelne umetnosti.
Poziv se odnosi na empirijski, teorijski i praktično zasnovane priloge koji mogu da uključuju, ali ne moraju biti ograničeni na sledeće teme:
-
Definisanje i prepoznavanje društveno progresivnih modela organizovanja i upravljanja u polju savremenih vizuelnih umetnosti zasnovanih na principima jednakosti, demokratičnosti, egalitarnosti…;
-
Studije slučaja uspešnih i neuspešnih, istorijskih i aktuelnih primera demokratizacije polja savremenih vizuelnih umetnosti;
-
Ostvarivanje decentralizacije i demokratskog pristupa u polju savremenih vizuelnih umetnosti kroz modele kulturne politike i „odozdo“ (bottom-up, eng.) prakse;
-
Analiza uticaja koji različiti modeli organizovanja mogu imati na položaj umetnika, vrednost i funkciju umetničkog dela, razvoj umetničke produkcije, podsticanje učešća građana u kulturnom životu i procese donošenja odluka;
-
Politike participativnih praksi, kolektivnog rada i samoorganizacije u drugim poljima umetnosti i kulturne prakse.
Rok za prijavu učešća je 30. septembar, a više infomacija možete naći u zvaničnom pozivu ili na sajtu konferencije. Budući da je planirano međunarodno učešće, radni jezik konferencije je engleski.