Emancipacija žena, umetnost i tržište rada
EMANCIPACIJA ŽENA, UMETNOST I TRŽIŠTE RADA
UP Cvijeta Zuzorić
- mart 2021. god. u 18h
Učesnice: Vesna Vesić (ULUS), Jana Stojaković (ULUS), Ivana Živić (ULUS), Antea Arizanović (ULUS), Edvina Hudečkova (ULUS).
Autorka i moderatorka tribine: Gabriela Vasić (ULUS, koordinatorka RG ULUS Preduzetništvo)
Vizual za plakat: Jana Stojaković
Sagovornice na tribini su istaknute likovne umetnice u statusu „samostalnog umetnika“, aktivistkinje i kustoskinje koje se kroz svoju umetničku praksu bave identitetskim politikama, feminističkom teorijom i praksom, migrantskim i manjinskim pitanjima, uticajem medija na slobodu mišljenja i kritikom patrijarhata i generalno, ženskim pitanjima.
Druga tribina u okviru projekta UMETNOST I TRŽIŠTE – STRATEGIJE USPEHA, koju je pokrenula RG ULUS Preduzetništvo, nosi naziv EMANCIPACIJA ŽENA, UMETNOST I TRŽIŠTE RADA i održaće se 8. marta 2021, u 18 sati, u prostoru Umetničkog paviljona Cvijeta Zuzorić, u okviru postavke izložbe slikarske sekcije „Pogled u neočekivano“, a za javnost, putem Zoom platforme (a potom će biti emitovana na Youtube kanalu Radne grupe ULUS Preduzetništvo).
Tribina se odvija na 8. mart, internacionalno obeleževani „Dan žena“, koji je povod da se progovori o statusu žena – umetnica danas, ravnopravnosti, modelima tržišta rada u umetnosti, te emancipaciji i demokratizaciji kulture i umetnosti, radnim i drugim pravima i slobodama i shodno tome, doprinosu ženskih pokreta 19 i 20. veka u demokratskoj transformaciji društva i ugroženosti ovih civilizacijskih tekovina danas.
Želimo da ukažemo na značajne doprinose istraživanja u domenu antropologije, feminizma i studija kulture i roda u kontekstualizaciji identitetskih matrica i interpretaciji društvenih konstrukata i tematizujemo uvek aktuelna pitanja o položaju žena u svetu umetnosti, njhihovom ekonomskom i društvenom statusu (npr. položaj samohranih majki u statusu samostalnih umetnica), te da kontekstualizujemo dominantnu partijarhalnu kulturu i njoj imanentno nasilje nad ženama, i naznačimo razlike između hijerarhijskih i individualističkih koncepata kulturne i društvene proizvodnje, naspram horizontalnih – okrenutih dobrobiti zajednice, umrežavanju i participaciji.
Kultura kao ljudska praksa je zapravo doprinela tome da se rod definiše kao kulturni konstrukt, a ne biološka datost. Uplivom feministkinja u humanističke nauke, i uticajem antropoloških istraživanja, nastaju nove forme interdisciplinarnih studija, koje su bazirane na konstruktivističkim teorijama značenja, poput Ženskih studija, Studija kulture i roda, itd. Socijalni ili kulturni konstruktivizam, izlazi iz polja dihotomija koje svoju analogiju crpe iz polja bioloških datosti i mitologije, i ono što se smatralo univerzalnim kategorijama relativizuje se i dovodi u referntni sistem sa društvenim praksama i kulturnim konstruktima. Ovakva vrsta preokreta u naučnom diskursu, otvorila je novo polje za interpretacije stvarnosti, filozofiju, istoriju, psihologiju, umetničku praksu i teoriju o umetnosti u doba kulture.
Radna grupa ULUS Preduzetništvo pokreće niz javnih tribina putem kojih nastoji da mapira teme od značaja za razvoj tržišta umetnosti, poput strategija uspeha umetnika, modela participacije kroz kulturu i umetnost, pravne regulative umetničkog tržišta, primere dobre prakse u razvoju biznisa u umetnosti, položaj žena u svetu umetnosti, razvoj publike, umrežavanje umetnika, zadrugarstva u umetnosti itd. U ovogodišnjem tribinskom programu učestvuju stručnjaci iz domena vizuelnih medija i komunikacija, likovni stvaraoci, kustosi, galeriste, kolekcionari, aktiviste, savetnici u kulturi ali i menadžeri, kao i predstavnici institucija kulture, privrede i finansija.
Tribina je organizovana kao prateći program izložbe slikarske sekcije „Pogled u neočekivano“, a biće emitovana na Jutjub kanalu „ULUS Preduzetništvo“.
Program tribina je podržan od strane Fondacije Saša Marčeta.