FAQ ULUS: ODGOVORI NA ČESTO POSTAVLJANA PITANJA U VEZI RADA I ORGANIZACIJE ULUS-A
Udruženje je poslednjih dana primilo veliki broj pitanja članova, na koje smo odlučili da vam dostavimo objedinjeno odgovore, a sve u cilju efikasnije organizacije nadolazećih skupština Udruženja:
Q: Da li Vam se sviđaju izmene STATUTA? Da li se članstvu sviđa diskriminacija starosnih doba, mogućnost izbacivanja po želji UO, promene koje predstavljaju uniformisanost diktature?
A da li se Vama dopada ideja da u strukovnom Udruženju postoje članovi koji nisu platili članarinu neophodnu za funkcionisanje Udruženja više od 5 godina, čiji su podaci nedostupni (adresa, telefon, imejl) i nikad se ne uključuju u rad svog Udruženja, niti se pojavljuju?
Q: Da li Vam se svidja promena koja se odnosi na OBAVEZAN CRTEŽ prilikom konkurisanja za status a koji uslov je preformulisan u OPCIONI.. i na taj način i IZBAČEN?
Q: Da li Vam se sviđa linč samohrane majke koja se bori za svoje umetničko i ljudsko pravo na izražaj? (pitanje u vezi Gabriele Vasić)
A: Udruženje likovnih umetnika Srbije je esnafsko udruženje koje okuplja profesionalce u polju likovne umetnosti u zemlji. Kakvi su privatni porodični statusi naših članova, nije polje u koje smatramo da bi trebalo da zalazimo i da ga komentarišemo. Udruženje ne isplaćuje plate svojim članovima, niti utiče na plate ili honorare koje članovi dobijaju na drugim mestima, pa nije napravljen izuzetak ni u slučaju koleginice Gabriele Vasić. Nije dobijala platu u ULUS-u, pa da bi zbog eventualnog isključenja iz Udruženja ostala bez osnovnog zagarantovanog prihoda.
Q: Da li Vam se sviđa kako je Sud časti osudio i doneo odluku o isključenju Gabriele Vasić bez da je razmatrao njenu odbranu?
A: Sud časti je prema Statutu i Pravilniku o radu Suda časti u obavezi da uzme izjavu od osobe protiv koje je podneta prijava. Podrazumeva se da je to i ovog puta urađeno kada su izneti i uzeti u razmatranje svi argumenti koji pobijaju prijavu. Sud časti je u ovom slučaju imao dodatno nezavidnu poziciju jer je morao da odluči o slučaju u kojem se “sudi” članici njihovog tela, u njenom prisustvu.
O žalbama na odluke Suda časti o isključenju odlučuje Skupština, a ne neki Organ ili telo Udruženja. Statut Udruženja i Pravilnik o radu Suda časti možete pročitati ovde.
A da li se vama dopada ideja da Sud časti prekorači ovlašćenja i “usvoji žalbu” kažnjenog člana, na šta ima pravo samo Skupština?
Q: Da li Vam se sviđa selektivno postupanje Suda časti koji valorizuje određene predmete naspram drugih i ne poštuje redosled prijava?
A: Nije bilo selektivnog postupanja u radu Suda časti, već su članovi SČ smatrali da je neprimereno da neko ko se tereti značajnim brojem prijava odlučuje o ishodu svog i drugih slučajeva.
Q: Da li Vam se sviđa proterivanje radne zajednice? Kako tumačite otkaz kustosa, a kako otkaz računovođe?
A: Nema proterivanja. Kustoskinja je sama predložila raskid ugovora o radu i nije dala obrazloženje, te nema prostora za proizvoljna tumačenja. Udruženje je imalo dva zaposlena na poziciji računovođe jer je sudskom odlukom stari zaposleni, na čiju je poziciju u međuvremenu zaposleno novo lice, vraćen na radno mesto, a pošto mu je znatno ranije bio uručen otkaz. Udruženje nema kapacitet, niti to obim posla zahteva, da ima dva izvršitelja na poziciji računovođe.
A da li se Vama dopada ideja da kolege moraju da plaćaju kotizacije za izlaganje da bi se izdržavala prekobrojna radna zajednica?
Q: Da li Vam se sviđa to što se ne poštuje pravo utvrđeno pravosnažnom i izvršnom presudom koja bi samo dovela do organizovanja izborne skupštine između ostalog?
A: Ovo je netačna interpretacija. Pravosnažnom sudskom presudom nije utvrđeno da Mirjana Denkov Mraović treba da postane Predsednica UO. Pravnom terminologijom govoreći, njena presuda je deklarativna, ali nije konstitutivna. Sudska presuda je ispoštovana i sve je urađeno prema zakonu. Mirjana Denkov Mraović je vraćena u članstvo Udruženja, a Skupština 2. oktobra treba iznova da razmotri sve tačke dnevnog reda sporne Skupštine u 2013. godini.
Q: Da li Vam se sviđa bespravno raspuštanje Statusne komisije?
A: S obzirom na niz žalbi na rad Statusne komisije koje su dospele u Ministarstvo kulture i informisanja RS, koje nas je tim povodom kontaktiralo, i evidentnog prekoračenja domena rada ove komisije, UO je istu rasformirao i vratio staru komisiju. Ovo je učinjeno dodatno jer je u međuvremenu dobijeno pravno tumačenje po kojem staru Statusnu komisiju nije bilo moguće ni raspustiti budući da njihov mandat ne ističe kada i mandat UO koji ju je formirao. Stoga je vraćen stari saziv Statusne kosmisije koju je ranija uprava bila formirala (M. Lazović, D. Knežević, M. Gerun). Kako D. Knežević i M. Gerun imaju opomene Suda časti iz kojih proističe da ne mogu biti angažovani u telima Udruženja, UO je popunio ove dve pozicije novim predstavnicima. Time je u potpunosti ispoštovana pravna procedura.
Q: Da li Vam se sviđa Opomena od Poverenika zbog nesavesnog rukovođenja Vašim i Našim ličnim podacima?
A: Ne sviđa. Ona je uticala na to da je sistem kontakata članova morao biti centralizovan i isključiva odgovornost dve osobe: Sekretara Udruženja i još jednog lica koje UO imenuje za ove poslove (Koordinatora za komunikacije).
A kako se vama sviđa da neko ko namerno želi da ospori savestan rad Udruženja, pošalje Poverenika sopstvenom Udruženju da uručuje opomene?
Q: Da li Vam se sviđa novčana kazna od skoro MILION dinara utvrđena izrečena od Poreske uprave usled nesavesnog postupanja i počinjenim prekršajima oko kovid pomoći zaposlenima tokom 2020 god.
A: Nije u pitanju kazna nego vraćanje kovid pomoći državi jer se smanjio broj zaposlenih. Ona je posledica odlaska sekretarke Udruženja u penziju, čime je radna zajednica smanjena za više od 10%, što poslodavac koji je dobio kovid pomoć od države nije smeo da učini u godini u kojoj je dobio pomoć. Uredba kojom je ovo regulisano zapravo nije predvidela mogućnost smanjenja radne zajednice zbog odlaska u penziju.
Nije u pitanju million dinara, nego iznos od 847.000.
Q: Da li Vam se sviđa broj ostavki koji je dat u Organima i telima i šta Vam to govori?
A: Ne sviđa. Veoma je mali broj kolega koje mogu da se posvete volonterskom angažovanju u vođenju i upravljaju izuzetno glomaznog Udruženja sa nedovoljno efikasnom radnom zajednicom i velikim brojem nasleđenih problema. Isto tako, veoma mali broj kolega je spreman da bude izložen stalnoj kritici nekih drugo kolega koje zapravo nisu uključene u ovaj rad, o kojem su samo posredno informisane, koje se ne prijavljuju za učešće u radnim grupama, akcijama sređivanja Paviljona i tome slično.
Q: Zlatna medalja po broju ostavki u Organima i telima! 4 samo iz UO, prva, isterivanjem (mobingom) kandidatkinje sa najvećim brojem glasova, 5 minuta posle Skupštine. Prikrivanje mobinga i ostavke predsedavajuće Umetničkog saveta do predaje projekta protiv koga se izjasnio deo US, ignorisanje prijava po ovom slučaju od strane Suda časti i Nadzornog odbora ULUS. Sta kažete na to?
A: Milica Rakić je na prvoj konstitutivnoj sednici UO (2019.) dala ostavku jer nije pristala na model horizontalnog upravljanja i jednake preraspodele odgovornosti – rotaciju članova UO na mesto predsednika, koju je ostatak članova UO predložio, nego je smatrala da ona mora biti predsednica. Ova odluka je u potpunosti legitimna.
Svi procesi vezani za slučaj ostavke bivše predsednice Umetničkog saveta su uredno dokumentovani i obrađeni: ostavka je zavedena, a Sud časti se po prijavi članova iz Umetničkog saveta i Nadzornog odbora u vezi sa netačnostima koje su navedene u njenoj ostavci izjasnio.
A kako se vama sviđa da osoba koja dobije najviše glasova na Skupštini jer nema protivkandidata iz svoje sekcije ne poštuje proceduru izbora predsednika na prvoj konstituivnoj sednici i odluku UO pa podnese ostavku?
Q: Da li Vam se sviđa Nesavesno rukovodstvo pod kojim je gorela naša Cvijeta?
A: Za požar u UP „Cvijeti Zuzorić“ nije odgovorno rukovodstvo, nego dotrajale elektro instalacije. Članstvo je uredno informisano o svim koracima preduzetim posle požara i dostavljeni su mu svi izveštaji nadležnih institucija (videti rubriku Saopštenja, objave od: 9.03., 17.03., 1.04. i 21.05.).
Q: Da li Vam se sviđa Nesavesno vršenje Nadzornog odbora tokom čijeg mandata je gorela kancelarija Sekretarijata.. tokom čijeg mandata je napravljen niz finansijskih prekršaja koji štete imovini i ugledu ULUS-a? Odgovornost za požar u Paviljonu Cvijeta Zuzorić koji je i dalje pod istragom, uz oštećenje vrednih umetničkih dela (na restauraciji u Narodnom muzeju), nemanje vremena članova UO za MUP?
A: Požar nije pod istragom. Predstavnici UO uvek su uredno su sarađivali sa svim predstavnicima nadležnih organa po ovom pitanju i bili konstantno dostupni. Ukoliko posedujete informacije o požaru koje nisu poznate ili smatrate da iz nekog razloga nisu dostupne nadležnim organima, molimo vas da ih dostavite MUP-u RS.
A: Vatra koja je zadesila Sekretarijat zahvatila je najbliže predmete, fascikle, objekte i tehniku, iz čega ne smatramo da je primereno izdvajati neku fasciklu određenog sadržaja. Sva dokumentacija koja je uništena ili oštećena požarom je uredno popisana i spisak je objavljen na sajtu Udruženja (link objavljen gore). Sva oštećena umetnička dela su poslata na restauraciju u Narodni muzej.
Q: Šta mislite o neizveštavanju članstva o razgovorima u Paviljonu sa predstavnicima grada Beograda?
A: Grad Beograd nije nadležan za status Paviljona nego je to Republika Srbija, odnosno Ministarstvo kulture i informisanja RS. Članstvo je o pregovorima koji su vršeni u ovom domenu redovno izveštavano, a organizovan je i otvoreni sastanak za članstvo samo sa tom temom.
Q: Zašto su prisutna stalna kašnjenja plata zaposlenima po 2-3 meseca, bez obzira na sredstva osvojena na konkursima, mizerne zarade ostalih?
A: Pandemijska kriza i otkazivanje godišnjih konkursa u 2020. godini loše su uticali na odveć nepovoljnu ekonomsku situaciju Udruženja. Uložili smo izuzetno veliki volonterski rad i napor tokom 2020. godine da bismo u 2021. godini omogućili veće prihode od projekata i bolje finansijsko stanje Udruženja, ali istovremeno i ukidanje kotizacija aktivnim članovima za izlaganja na ULUS-ovim izložbama, honorare svim umetnicima koji samostalno izlažu u Galeriji ULUS, obnovu tehnike kojom Udruženje raspolaže itd. Uprava ULUS-a opredelila se za postepene korake u pravcu rešavanja svih ovih pitanja i konsolidovanja finansijskog poslovanja Udruženja, što je komplikovan i dugoročniji proces.
Q: Da li Vam se sviđa konkurisanje za projekte i izložbe koji nemaju članstvo ULUS za prioritetnu grupu, ili se na njega i ne odnose, čime se od ULUS-a zadržavaju samo brend i registracija, nanoseći štetu članstvu uduženja?
A: Program Udruženja je apsolutno fokusiran na stvaralaštvo i radna prava članova Udruženja, a pravilnici najvećih izložbi to i potvrđuju. Svakako, da bi program Udruženja imao veći kredibilitet u stručnoj javnosti i aktivnosti Udruženja u pogledu radnih pitanja bila adekvatnije obrađena, u program smo povremeno i u meri u kojoj je to bilo potrebno, uključivali određeni broj eksperata (pravnika, menadžera u kulturi, kustosa, kritičara itd.) bez obzira na članstvo. Smatrali smo da samo na ovaj način kompleksno i obimno stvaralaštvo naših članova može biti primereno obrađeno, da se temi radnih prava može ozbiljno pristupiti, a program i rad Udruženja biti istinski reprezentativni u polju likovne umetnosti.
Q: Da li je u “Fer praksama” prisutna deoba projektnih honorara između članova Organa i tela i sukob interesa-rodbinske veze, pri izboru partnera i predavača? Da li je istina da izvršne i plaćane pozicije na projektima nikad nisu ponuđene članstvu, niti je sproveden interni konkurs?
A: Nije prisutan nepotizam i nije istina da plaćene pozicije nikada nisu ponuđene članstvu. Naprotiv, projekti su upravo pisani kako bi se članstvu omogućilo da se aktivira u radu određenih radnih grupa i za to bude plaćeno. Pozivi za uključenje u rad radnih grupa su uvek bili javno otvoreni za celokupno članstvo i svako ko je želeo da bude član radne grupe mogao je biti. Neke od javnih poziva mozete videti ovde, ovde i ovde.
A kako se vama sviđa da budete pozvani u radne grupe sa konkretnim zadacima koji se bave vama i vašim statusom u društvu i državi, i vi odlučite da nikada ni u čemu ne učestvujete jer vas jednostavno ne interesuje vaša sopstvena profesija, a posle komentarišete da vas niko nije uključio ni u šta?
Q: Šta mislite o izlaganju sopstvenih radova članova NO, UO i drugih Organa i tela na izložbama ULUSa?
A: Prema aktuelnom Statutu i Pravilniku o radu Umetničkog saveta i ostalim pravilnicima, kolegama koji su volonterski angažovani u radu Organa i tela Udruženja jeste dopušteno da učestvuju na izložbama Udruženja, ali im nije dopušteno da primaju nagrade. Članovi i članice Umetničkog saveta koji žiriraju najveći broj izložbi Udruženja i zaduženi su za kreiranje programa, svojom voljom, nisu nikada izlagali svoje radove na ULUS-ovim izložbama tokom trajanja mandata. Dodatno, uvedeni su gosti-kustosi na pojedinim izložbama, kao nezavisni procenitelji kvaliteta određenih umetničkih vrednosti, upravo kako bi se selektovanje po “burazerskom principu” što je moguće više onemogućilo.
Q: Reorijentacija je izložbenog rada sa US na rad sa kustosima po pozivu, na izložbama na kojima kustosi odbacuju veliku većinu aplikacija članstva ULUS-a koje pada i do 20% izloženih radova. Da li Vam se sviđa da nam izložbe vode i organizuju ljudi mimo našeg kustosa i US?
A: Resistematizacijom radnih mesta ukinuta je pozicija kustosa ULUS-a, a ova nezavisna lica su angažovana kratkoročno i po pozivu za pojedine izložbe. Broj umetnika koji izlaže na ULUS-ovim izložbama često premašuje broj od 100 izlagača po izložbi (na prim. Na Trijenalu crteža i male plastike su izlagala 103 izlagača i 243 rada, na Prolećnoj izložbi je izlagalo preko 80 umetnika, na Bijenalu mladih preko 120 itd.), a fokus je svakako na stvaralaštvu članova Udruženja. Ne-članovi se pojavljuju kao „gosti izložbe“ ili „umetnici po pozivu“ i u maksimalnom procentu od 20-30% od broja svih izlagača zavisno od izložbe, čime se motivišu da uđu u članstvo.
Q: Šta kažete za ukidanje prodajnih izložbi članova, sklanjanje u kratke termine posle praznika, prenamena prodajnog dela galerije u info-pult, i sklanjanje radova članova na paravane, što je nanelo materijalnu štetu članstvu padom prodaje?
A: Prodajne izložbe nisu ukinute. Programom Udruženja za kraj godine je planirana velika prodajna izložba članova Udruženja. Prodajni deo Galerije ULUS je zadržan, ali je prostor optimizovan kako bi mogao da se koristi i za druge namene (pre svega informisanje članova i publike o aktivnostima Udruženja, problemima sa statusom Paviljona itd), a posebno usled preseljenja Sekretarijata iz Paviljona u taj prostor. Inače, ULUS u prostorima koje mu ustupaju Grad i republika nema pravo da organizuje komercijalni program. Iz ovog razloga prodaju je u ovim prostorima dodatno otežano realizovati jer se kupovina vrši preko autorskih ugovora direktno sa umetnicima.
Q: Da li Vam se sviđa selektivno informisanje preko portala i mreža kao i zabrana iznošenja mišljenja i uskraćivanja slobode govora?
A: Uprava ULUS-a je uspostavila komunikacione kanale koji nisu postojali ranije i izvršila velike napore da rad Udruženja i informisanje članstva obavlja na najtransparentniji i najdemokratičniji mogući način. Kreiran je novi vebsajt, profili Udruženja na društvenim mrežama su oživljeni, uspostavljen je Mailchimp servis za slanje mejlova na klik mnogobrojnom članstvu čija je lista kontakata trostruko uvećana, formirane su Gugl grupe i Fejsbuk grupe za potrebe interne komunikacije unutar Udruženja i njenih delova (sekcije) (videti str. 179-181 Godišnjaka ULUS-a). Svi neprimereni komentari na zvaničnim nalozima Udruženja, koji se inače koriste i za promociju aktivnosti i programa ULUS-a, a koji krše Protokol o komunikaciji, sankcionisani su.
Q: Da li je rad članova organa i tela plaćen?
A: Nije, ovi poslovi se obavljaju na volonterskoj bazi.
Q: Zašto nema para za katalog izložbe Slikarske sekcije?
A: Sredstva za katalog Slikarske sekcije su izdvojena godišnjim programima i to u iznosu od 80.000 RSD. Kako su sekcijske izložbe samoorganizove izložbe članova Udruženja (sekcija), potrebno je da rad Sekcije bude funkcionalan i Sekcija sama organizuje ovu izložbu, priredi i ištampa publikaciju, a profakture za plaćenje štamparija prosledi računovodstvu. Nadamo se da se ove godine neće dogoditi situacija koja se desila prošle godine, kada Slikarska sekcija nije potrošila svoja sredstva koja su joj data na raspolaganje, te su ona na kraju godine morala biti preusmerena da ne bi ostala neiskorišćena.
Q: Šta kažete na: Godinu i po rada na ivici kvoruma, nepoštovanja izborne volje članstva i kršenja statuta, uvođenje rotacija i multiplih pravnih zastupnika, potpuno neaktivni Nadzorni odbor i Sud časti?
A: Rad na ivici kvoruma je nešto što je u velikoj meri negativno uticalo na rad Uprave budući da nas je situacija sa pandemijskom krizom onemogućila da pravovremeno organizujemo Skupštinu, na kojoj bi se organi i tela Udruženja dopunila, što s nestrpljenjem očekujemo. Dodatno, pokretanje velikih projekata i inteziviranje rada Udruženja, imalo je za posledicu da mnoge kolege koje su se volonterski prihvatile rada u Organima i telima Udruženja nisu bile u mogućnosti da prihvate toliki obim poslova i odgovornosti, zbog čega su smatrali da treba da oslobode prostor za druge članove koji bi se aktivirali u ovom polju. Taj problem u radu nastojali smo da rešimo uključenjem članstva kroz forme radnih grupa (u koje su svi zainteresovani članovi na koordinacionim sastancima koje smo povremeno organizovali mogli da se uključuju) vezanih za rešavanje svih vaznih pitanja za rad Udruženja. Dodatno opterećenje za rad u Organima i telima je bila i u velikoj meri slabo funkcionalna radna zajednica na ugovorima na neodređeno zbog čega je izuzetno veliki posao pao na kolege u Organima i telima.
Q: Šta kažete na: Otvoreno odbijanje članova US/UO da se primeni „deklaracija o časti“ i namenskom trošenju donatorskih, projektnih sredstava, što je uticalo na podnošenje prijava na EU konkurse i nanelo štetu udruženju?
A: „Deklaraciju o časti“ nam je dostavio bivši član UO (2012.) Nikola Radić Lucati, koji je ovaj dokument samostalno sastavio. On nikada nije ovaj svoj predlog dalje komunicirao sa članstvom Udruženja, niti je na kordinacionim sastancima predložio formiranje radne grupe za razvoj ovog pitanja. Takođe, u ugovorima svih projekata već postoji klauzula o obavezi namenskog korišćenja odobrenih sredstava, što je podrazumevajuće u projektonom finansiranju, te nije bilo jasno koja je svrha ovog zahteva.
Q: Da li Vam se sviđa da u UO sede članovi bez zavidnih umetničkih karijera, bez propisanog broja samostalnih izložbi i bez plaćenih članarina?
A: Da bi kandidat uopšte mogao da bude biran u ova tela mora da bude u svojstvu aktivnog člana Udruženja. Članove UO je, kao i svaki put do sada, izabrala Skupština Udruženja, kao najveći organ upravljanja istim i ona je ta koja predviđa da li je neko kvalifikovan za ovu poziciju (“zavidnost nečije umetničke karijere” itd.).
Q: Da li ste zadovoljni što ste promenili Pravilnik o samostalcima?
A: ULUS je inicirao javne debate i formirao radne grupe za izradu predloga za unapređenje Pravilnika o sticanju statusa samostalnog umetnika koji bi bio osavremenjen i koji bi uključio veliki broj divergentnih praksi koje već decenijama postoje u polju savremene likovne umetnosti i tipične su za heterogenu strukturu članstva našeg Udruženja, a koje već važe kod većine srodnih Udruženja. Ovaj Pravilnik nije još uvek usvojen, nego je diskusija o njemu tek otvorena.
Bilo nam je zadovoljstvo da možemo da odgovorimo na sva vaša pitanja.