17. februar , 2021.
28. februar, 2021.
Samostalna izložba
NOVA SEGREGACIJA / Jana Stojaković
Obaveštavamo vas da će u sredu, 17. februara od 19h u Galeriji ULUS u Knez Mihajilovoj ulici broj 37 biti otvorena samostalna izložba Jane Stojaković pod nazivom “Nova segredacija”.
„Umetnost Jane Stojaković je predviđačka, upozoravajuća i šokantna. Ona ne štedi gledaoca, dok, istovremeno, računa na njegovu inteligenciju, savest i etičnost, pružajući uvid u jedan mogući, ne tako daleki svet, posthumanih bića i novih, surovih odnosa među njima. Ovim su već pokrenuta bar dva velika pitanja; prvo, pitanje društveno-etičkih posledica novih dostignuća u tehnologiji i nauci, a posebno u bioetici, i drugo, pitanje novih klasa. Kod Jane Stojaković, to su ljudi-veprovi, ljudi-pacovi i ljudi-bubašvabe. Hiperrealizam, u nadrealnom kontekstu dobija dodatnu zastrašujuću dimenziju, u ovom projektu potpuno funkcionalnu, u cilju opomene, alarma ili prosto, intenzivnog afektivnog doživljaja, koji, kroz vizuelni narativ uzdrmava i osvešćuje. Izbor tema ovih radova upućuje na socijalnu dinamiku odnosa, kako klasa međusobno, tako i unutar klase ekonomsko „jednakih“. Upravo se među njima rađa rivalstvo, mržnja i zavist. Ipak, naslućujemo mikrootpor na slici „Trovačica“. Ono što Žižek naziva novim formama aparthejda, izložba Nova segregacija najavljuje u još mračnijem vidu. Kako sve rade u privatnosti, superbogataši, ljudi-veprovi, kao osnovni životni stav, proizvode strah – od društvenog života izvan svog kruga. Oni su, u svojim izdvojenim oblastima, upravo potpuna suprotnost onima koji žive u najsiromašnijim četvrtima – ljudima-bubvašvabama. Ovo su dva ekstrema klasne podele, ili, dve strane iste medalje. Stanovnici sirotinjskih četvrti predstavljaju kontraklasu i jednoj drugoj, novonastajućoj, klasi ljudi-pacova, koji štite i opslužuju višu klasu.
U fokusu projekta Nova segregacija je tema posthumanizma, dok se, kroz različite radove, preispituju same granice ljudskosti. Ova autorka hrabro progovara o pošastima današnjeg društva, ali i njegovom preobražavanju – fizičkom, moralnom i afektivnom. Da li se tela preoblikuju kako bi se stvorila nova, postljudska tela i da li su ukunute nužne granice između čoveka i životinje, čoveka i mašine? Da li je priroda područje otvoreno novim mutacijama, hibridizacijama i mešavinama? Kao da autorka izložbe ispituje „antropološke metamorfoze tela“ koje se uspostavljaju „putem zajedničkog iskustva rada i novih tehnologija koji imaju konstitutivne učinke i ontološke implikacije“. (M. Hart, A. Negri, Imperij, 2003.) (iz teskta o izložbi, Milica Stojaković)
O Jani Stojaković:
Jana Stojaković je rođena 1981. u Beogradu gde živi i radi. Trenutno je na doktorskim studijama na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Master iz likovne umetnosti stiče na Čelsi koledžu za umetnost i dizajn (Chelsea College of Art & Design), u klasi profesora Brian Chalkley, u Londonu, na Univerzitetu umetnosti, 2009. Diplomu popstdiplomskih studija (Postgraduate Diploma in Fine Art) dobija na istom koledžu 2008. Diplomirala je slikarstvo u klasi prof. Čedomira Vasića 2006. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Iste godine završava Studije roda pri Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu.
Dobitnica je Stipendije Vlade – Fonda za mlade talente Republike Srbije za godinu 2005-2006. i Stipendije Ministarstva prosvete i sporta 2004-2005. godine.
Izlagala je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Izložba Jane Stojaković u Galeriji ULUS je otvorena do 28. februara 2021.