Otvaranje dve velike tradicionalne izložbe nakon pandemijske krize
Obaveštavamo Vas da u subotu, 30 maja 2020. u 19h, posle dvomesečnog odlaganja zbog pandemijske krize, ULUS nastavlja svoj izložbeni program, time što se istog dana otvaraju dve velike tradicionale izložbe:
- Prolećna izložba u UP „Cvijeta Zuzorić“
- Četvrto međunarodno trijenale grafike kroz virtuelnu platformu
Istovremenim otvaranjem, Prolećne izložbe i Četvrtog međunarodnog trijenala grafike, ULUS potvrđuje svoju poziciju jednog od najaktivnijih strateških punktova u polju umetnosti. Prolećna izložba jedna je od najstarijih izložbi u regionu, dok Trijenale grafike prezentuje sve aspekte tradicionalne forme izražavanja – grafičke discipline.
Četvrto međunarodno trijenale grafike
Četvrto međunarodno trijenale grafike organizovano je, kao i prethodna tri, u cilju promovisanja grafike i predstavljanja savremene produkcije autora iz različitih kulturnih sredina.
Na Konkurs Trijenala (raspisan decembra 2019. godine i trajao je do 15. marta 2020. godine) prijavilo se ukupno 400 umetnika iz 43 države, od toga 295 umetnika iz inostranstva i 105 umetnika iz Srbije. Selektovani su umetnici iz sledećih zemalja: Argentina, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Velika Britanija, Grčka, Danska, Estonija, Izrael, Indija, Italija, Japan, Kanada, Kina, Litvanija, Mađarska, Maroko, Meksiko, Nemačka, Nizozemska, Norveška, Poljska, Rumunija, Rusija, SAD, Severna Makedonija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Tajland, Turska, Ukrajina, Finska, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Švedska i Španija.
Prema rečima Suzane Vučković, predsednice Organizacionog odbora Trijenala i dr um. o Trijenalu grafike, usled pandemije koronavirusa (COVID-19), Organizacioni odbor je bio prinuđen da menja plan o održavanju ove manifestacije i prilagodi se vanrednoj situaciji. U novim okolnostima, (a u želji da se ne prekida kontinuitet) doneta je odluka da se priredi virtuelna izložba, u nadi da će elektronska verzija Četvrtog međunarodnog trijenala grafike uspeti da prikaže sve specifičnosti grafičkog medija kao i različite autorske poetike koje doprinose očuvanju ove likovne discipline. U skladu sa novonastalom situacijom nije vršena selekcija radova i neće biti dodeljene nagrade Trijenala. Koncepciju ovakve postavke prati elektronski katalog.
Kao prateći program centralne izložbe Organizacioni odbor je pripremio i izložbe nagrađenih umetnika sa Trećeg međunarodnog trijenala grafike 2017: Đang Minđije (Zhang Minjie), Kina, Šantal Ardi (Chantal Hardy), Belgija, Jelena Sredanović, Srbija, Henrik Krolikovski (Henryk Krolikowski), Poljska i Art Verger (Art Werger), SAD.
Virtuelnu izložbu Trijenala je moguće pogledati na platformi VIR(T)UELNI ULUS koja je pokrenuta tokom pandemijske krize: Četvrto međunarodno trijenale grafike
Prolećna izložba 2020
Za razliku od Četvrtog međunarodnog trijenala grafike koje se organizuje kao virtuelna izložba, Paviljon Cvijeta Zuzorić otvara vrata nove izložbene sezone velikom Prolećnom izložbom koju je ove godine Umetnički savet ULUS-a organizovao u saradnji sa kustoskinjom Mirjanom Dragosavljević.
Uvidom u aktuelnu umetničku produkciju zadatak kustoskinje je bio da na osnovu javnog konkursa (80% izlagača) i po pozivu (20% izlagača) problemski koncipira i prikaže neke od dominantnih paradigmi i linija razvoja na polju savremene umetnosti u zemlji.
Selekcijom radova formirala se kompleksna i višeslojna izložba u čijem je središtu pitanje koje nas ovih nekoliko meseci veoma intenzivno zaokuplja, više nego inače, jer neizvesnost još više zastrašuje u svetlu najave novih talasa pandemije, recesije neviđenih razmera i sve veće prekarnosti i fragilnosti ljudskog života, a to je – gde budućnost počinje? Ujedno, izložba predstavlja poziv da se podsetimo i da osvestimo u kojoj meri su različiti oblici nasilja normalizovani, dominantni i koliko nas višestruko ugrožavaju. S ozbirom na to da je umetnički rad društveni rad, između ostalog zato što umetnost ima široke mogućnosti i alate za beleženje, kontemplaciju, artikulaciju, reflektovanje i dr. umetnici kao društveni delatnici imaju odgovornost da ne žmure na postojeće probleme, već da odgovore na ovaj poziv i da nam otvore pogled u nove horizonte potencijalno bolje budućnosti. Kako se izložba otvara nakon dva meseca odlaganja zbog vanrednog stanja i situacije sa širenjem virusa SARS-CoV-2, čitava postavka i koncept su dobili još jedan veoma važan nivo sagledavanja odnosa i komuniciranja na relaciji priroda i društvo.
Na konkursu za Prolećnu izložbu prijavilo se 174 umetnika, a Umetnički savet je u saradnji sa kustoskinjom Mirjanom Dragosavljević selektovao radove 57 izlagača, od čega 11 po pozivu kustoskinje. Nekoliko izlagača je zbog tehničkih problema sa novonastalom situacijom otkazalo učešće.
Tokom trajanja izložbe, aktivnosti će biti organizovane prema sledećem kalendaru:
- maja 2020. u 19h, Otvaranje Prolećne izložbe pod nazivom „Gde budućnost počinje?“
Na otvaranju izložbe biće izveden performans „Orijentacija u sto revolucija“, umetnika Siniše Ilića i Bojana Đorđeva (izvode Đorđe Galić i Milana Matejić), kao i popunjavanje ankete „Kako žive umetnice?“, umetnica Ksenije Đurović i Ane Vuković. Tokom otvaranja, muzički set izvodiće Ivan Bon (Mistake Mistake).
- 12. jun 2020. u 18h, Lecture-performance „Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama“, umetnika Vladimira Bjeličića.
- 21. jun 2020. u 13h, Vođenje kroz izložbu kustoskinje Mirjane Dragosavljević i predstavnika Umetničkog saveta ULUS-a.
- 26. juna 2020 u 18h, Proglašenje nagrade Prolećne izložbe i promocija kataloga.
Završnog dana izložbe biće organizovano javno čitanje „Drame o kraju sveta“, umetnice Olge Dimitrijević.
Prolećna izložba će biti otvorena do 26. juna 2020.
Umetnici i umetnice čiji su radovi izabrani po konkursu:
Jelena Aranđelović, Arion Aslani, Boško Atanacković, Marija Bjekić, Marion Dedić, Daniela Fulgosi, Jovan Jović, Siniša Ilić i Bojan Đorđev, Jadran Krnajski, Neda Kovinić, Dragana Kuprešanin, Milica Lazarević, Jelena Marjanović, Dejan Marković, Ana Marković, Nikola Marković, Lidija Mićović, Stefanija Mihajlović, Natalija Miladinović, Marko Milić, Darinka Pop-Mitić, Miron Mutaović, Tatjana Janković Nedeljković, Marija Nikolić, Anastasija Pavić, Katarina Popović, Darija S. Radaković, Nikola Radosavljević, Danica Radovanović, Haris Rahić, Nebojša Rakonjac, Dušan Savković, Maja Simić, Andrej Sinadinović, Ivana Smiljanić, Anja Tončić, Ranko Travanj, Marija Urošević, Gabriela Vasić, Vesna Vesić, Nenad Zeljić i Ivana Živić.
Umetnici i umetnice koji će izlagati po pozivu:
Vladimir Bjeličić, Lidija Delić, Dušica Dražić, Olga Dimitrijević, Grupa Doplgenger, Luka Knežević – Strika, Grupa KURS & Bojan Krivokapić, Jelena Mijić, Andrea Palašti, Vahida Ramujkić, Dejan Vasić & Aleksandra Sekulić.
Anketa: Ksenija Đurović i Ana Vuković