SAOPŠTENJE ULUS-A U VEZI STALNIH NAPADA KOJIMA JE IZLOŽENO UDRUŽENJE I PRISUSTVA GOVORA MRŽNJE
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) је već dugi niz meseci izloženo stalnim pritiscima koje vrši nekolicina umetnika, koja konstantno izlazi u javnost sa neprimerenim izjavama i netačnim informacijama o radu Udruženja, ali i kolegama koje sе volonterski angažuju u njegovom funkcionisanju.
Članovi uključeni u rad Udruženja nazivani su „anti-srbima“, „ustašama“, „fašistima“, „pederima“, „narkomanima“, „izdajicama“, „lopovima“, „šiptarima“, „ciganima“, „nekrštenima“, „komunjarama“, „fondašima“ itd. Objavljuju se pretnje, neprimereni komentari, dezinformacije i senzacionalističke neistine o aktivnostima ULUSa.
Istovremeno, moderiranje neprimerenih komentara i govora mržnje na stranicama oficijelnih društvenih mreža ULUS-a, od istih ovih izvora označeno je kao cenzura.
Pomenute mreže, kao i sekcijske grupe na društvenim mrežama otvorene su kako bi članstvo bilo u mogućnosti da dodatno komunicira uz regularno održavane sastanke u fizičkom prostoru (sastanci sekcija i koordinacioni sastanci svih članova), dok su zvanični nalozi Udruženja na društvenim mrežama (stranice) postavljeni u svrhu komuniciranja aktivnosti Udruženja sa najširom javnošću. U plasiranom narativu o cenzuri, ponavlja se tvrdnja kako ULUS zabranjuje pravo na različito mišljenje. Zapravo, ULUS, kao važan deo kulturne zajednice i društva uopšte, ne dozvoljava i neće dozvoljavati upotrebu jezika mržnje koja je zabranjena kako Statutom i Kodeksom profesionalne etike samog Udruženja, tako i zakonima ove države. ULUS je stava da sve kolege, koji su deo članstva, a potom i šire umetničke i kulturne zajednice, imaju pravo na sopstveno mišljenje i slobodu da ga izražavaju, ali da učešće u javnoj komunikaciji isključuje govor mržnje i diskriminatorske kvalifikacije na rasnoj, rodnoj, nacionalnoj i svim drugim osnovama. Neohodno je da komunikacija među celokupnim članstvom Udruženja ostane u granicama pristojnosti, uzajamnog poštovanja i uvažavanja, kao što niko od članova ne bi trebalo da plasira sadržaje na štetu ugleda sopstvenog Udruženja i svojih kolega.
Fokus na unapređenju profesionalnih i radnih prava umetnika, koja su zajednička svom članstvu, i mogućnosti koje su kreirane za angažovanje članstva u najoperativnijim segmentima rada Udruženja (dobrovoljno i otvoreno uključivanje u radne grupe) i umetničkom programu (participativne izložbe i izložbe po principu “svi učestvuju”, razgovori o izložbama i govorni programi), nesumnjivo predstavljaju kohezioni faktor i interes za celokupno članstvo, oko koga se okuplja veliki broj aktivnih članova. Na drugoj strani, govor mržnje i serije dezinformacija, uznemiravaju ne samo aktivne članove, već i sve ostale pasivne i aktivne članove različitih generacija koji se zalažu kako za očuvanje dostojanstva i ugleda svih, tako i za značajno pooštravanje sankcija protiv inspiratora konstantnog govora mržnje.
Međutim, obzirom da je situacija u poslednje vreme eskalirala, naša obaveza je da zaštitimo prava i dostojanstvo članova Udruženja koji su veoma nezadovoljni i uznemireni konstantnim govorom mržnje koji se može videti na društvenim mrežama i u javnosti.
Ovim putem još jednom apelujemo na članove koji su nosioci govora mržnje i netačnih informacija na društvenim mrežama i u medijima da se uključe u rad Udruženja i iznesu svoje primedbe na internim sastancima, te da se suzdrže od plasiranja sadržaja koji urušavaju ugled ne samo ULUS-a, već i celokupne komunikacije u javnom polju kulture. Takođe apelujemo na medije da ne objavljuju neproverene informacije koje bilo koji član Udruženja (broji oko 2700 članova) može da iznese, nego da se za zvanične informacije o radu Udruženja pre svega obrate stručnoj službi i Sekretarijatu ULUS-a.
Unapred zahvalan,
Vaš i naš ULUS