STATUS SAMOSTALNOG UMETNIKA: ZANIMANJE, DUŽNIČKO ROPSTVO ILI SOCIJALNI SLUČAJ?
Umetnička udruženja u prošlosti aktivno su ukazivala na probleme vezane ѕa status samostalnih umetnika (zakonske regulative, kašnjenje uplata, problemi sa knjiženjem, osporavanje prava na zdravstvenu zaštitu zbog dugovanja i sl.) i predlagala potencijalna rešenja. Neprecizne definicije statusa samostalnog umetnika, nejasna prava i obaveze koje status nosi, kao i zakonska neusaglašenost u tretiranju statusa samostalnog umetnika, traže sistemski i strukturalan pristup u rešavanju.
Grupa Socijalnog bloka ULUS je tokom višemesečnog bavljenja ovom tematikom detektovala četiri osnovna problema u vezi sa statusom samostalnog umetnika. Udruženje likovnih umetnika Srbije vas poziva da učestvujete u diskusiji 19. aprila u 18h na temu statusa samostalnog umetnika u Republici Srbiji: poreska dugovanja, promena zakonskih regulativa, povećanje osnovice, unapređenje radnog statusa samostalnog umetnika.
18.00 – 18.30 Problemi, predlozi i primeri za regulisanje statusa samostalnog umetnika u Republici Srbiji: Isidora Ilić (status samostalnog umetnika u Republici Srbiji), Vahida Ramujkić (istorija statusa samostalnog umetnika), Nevena Popović (socijalno osiguranje – osnovica i oporezivanje), Maja Beganović (uporedna praksa u regionu i svetu), Anita Bunčić Četnik (uporedna praksa u regionu i svetu).
18.30 -19:00 Sagovornici
Dragan Milanović Pilac, bivši predsednik Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija Nezavisnost
Mario Reljanović, naučni saradnik, Institut za uporedno pravo
Prof. dr Svetislav Kostić, Pravni fakultet
Prof. dr Milena Dragićević Šešić, Fakultet dramskih umetnosti
19.00 -19:30 Komentatori
Dejan Simonović, samostalni umetnik književnik, Srpsko književno društvo
Marijana Cvetković, radnica u kulturi, reprezentativno udruženje Stanica Servis za savremeni ples
Vida Knežević, istoričarka umetnosti, članica Kontekst kolektiva i kourednica portala Mašina
Smiljana Stokić, predsednica Statusne komisije, Udruženje baletskih umetnika Srbije
19.30 – 20.00 Pitanja publike
Debata se održava 19.04.2021. u 18h putem platforme Zoom
Prenos debate je omogućen i putem ULUS Youtube kanala
Debata se organizuje u okviru projekta “Ka horizontalnosti u umetnosti: mesto umetnosti i umetnika u današnjem društvenom i političkom kontekstu” koji ima za cilj unapređenje položaja umetnika kroz preispitivanje različitih aspekata umetničkog rada (društvenog, socijalnog, poreskog i radnog) i koncipiranje konkretnih predloga za izmenu zakonodavnih normi kojima se uređuju ove oblasti.
Projekat je podržan od strane Fonda za otvoreno društvo Srbije.