26. juni, 18 časova
ZAVRŠNI DOGAĐAJI U SKLOPU PROLEĆNE IZLOŽBE 2020 / GDE BUDUĆNOST POČINJE
Obaveštavamo Vas da u petak, 26. juna 2020. godine u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” sa početkom u 18h, biti organizovani završni događaji u sklopu Prolećne izložbe ULUS-a – “Gde budućnost počinje?” koji će podrazumevati promociju kataloga izložbe, uručenje nagrade stručnog žirija za najbolji izloženi rad, kao i javno čitanje “Drame o kraju sveta” umetnice Olge Dimitrijević.
O “Drami na kraju sveta”:
„Drama o kraju sveta“ ispituje distopične elemente sadašnjosti koju živimo. Ideja o kraju sveta verovatno postoji koliko i svet sam, ali u današnje vreme naš subjektivni osećaj je često dodatno pojačava. Razvoj tehnologije, klimatske promene, nostalgija za prirodom koja nepovratno nestaje, intimne nesigurnosti i jačanje političkih represija odlikuju naše osećanja savremenog trenutka, ali i usložnjavaju naše strahove. Misliti o kraju danas znači plašiti se bede, siromaštva, neizvesne budućnosti svoje dece i svih drugih koje volimo, nestanka vode, spržene zemlje i gladi. Drveće, penzioneri, i žene glavni su likovi ove drame u nastajanju, i zajedno sa autorkom pokušavaju da shvate ima li kraj sveta parališući, ili sasvim naprotiv – revolucionarni potencijal.
U drami igraju: Jovana Gavrilović, Jelena Ilić, Jasna Đuričić, Ana Mandić i Milica Stefanović. Muziku su uradle Ana Ćurčin i Milena Jančurić, a posebna zahvalnica za pomoć ide Filipu Periću.
Dramaturg Olga Dimitrijević je rođena 28.10.1984. u Beogradu, SFRJ. Diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, i odbranila master tezu na odseku rodnih studija Centralnoevropskog univerziteta u Budimpešti sa tezom „Telo narodne pevačice: konstrukcije nacionalnih identiteta u Srbiji posle 2000. godine“. U njene najznačajnije drame spadaju „Moja ti“, „Narodna drama“, „Radnici umiru pevajući“, „Ja često sanjam revoluciju“, „Samo da se pozdravimo“… Autorka predstava „Crvena ljubav“ po romanu Aleksandre Kolontaj, „Sloboda je najskuplja kapitalistička reč“ (koautorstvo sa Majom Pelević, 50. Bitef festival) i Lepa Brena prodžekt (sa Vladimirom Aleksićem). Sarađivala kao dramaturg na brojnim predstavama. Dobitnica nagrade Sterijinog pozorja, Mihizove nagrade za dramsko stvaralaštvo, Hartefakt fonda, i nagrade Anđelka Milić za umetnički rad koji promoviše rodnu ravnopravnost. Učestvovala na izložbama Ajnhajtklub, u Freiraum galeriji (Museumquartier, Beč, 2016), Risk Change (Muzej moderne i savremene umjetnosti, Rijeka, 2019). Selektovana za Međunarodni forum Theatartreffena 2019. godine. Često sanja revoluciju.
O Prolećnoj izložbi 2020 – Gde budućnost počinje?:
Prolećna izložba Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) jedna je od najstarijih izložbi u regionu, koja se u prostoru Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” održava od njegovog osnivanja 1928/9. Novina ovogodišnje izložbe jeste saradnja sa kustoskinjom Mirjanom Dragosavljević koja je skupa sa Umetničkim savetom ULUS-a obavila uvid u aktuelnu umetničku produkciju na osnovu javnog poziva (80% selektovanih izlagača), a potom problemski koncipirala i prikazala neke od dominantnih paradigmi i linija razvoja na polju savremene umetnosti u zemlji.
Selekcijom radova formirana je kompleksna i višeslojna izložba u čijem je središtu pitanje koje nas ovih nekoliko meseci veoma intenzivno zaokuplja – jer, neizvesnost još više zastrašuje u svetlu najave novih talasa pandemije, recesije neviđenih razmera, veće prekarnosti i fragilnosti ljudskog života, a to je – gde budućnost počinje? S ozbirom na to da je umetnički rad društveni rad, između ostalog zato što umetnost ima široke mogućnosti i alate za beleženje, kontemplaciju, artikulaciju, reflektovanje i dr. umetnici kao društveni delatnici imaju odgovornost da ne žmure na postojeće probleme, već da odgovore na ovaj poziv i da nam otvore pogled u nove horizonte potencijalno bolje budućnosti. Izložba je otvorena nakon dva meseca odlaganja zbog vanrednog stanja i situacije sa širenjem virusa SARS-CoV-2, što je čitavoj postavci i konceptu dalo još jedan veoma važan nivo sagledavanja odnosa i komuniciranja na relaciji priroda i društvo.
Tokom trajanja izložbe, organizovane su različite aktivnosti, poput izvođenja performansa „Orijentacija u sto revolucija“, umetnika Siniše Ilića i Bojana Đorđeva, popunjavanje ankete „Kako žive umetnice?“, umetnica Ksenije Đurović i Ane Vuković, izvedbe lecture-performance-a „Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima“, umetnika Vladimira Bjeličića, ali i vođenja kroz izložbu od strane kustoskinje Mirjane Dragosavljević i predstavnika Umetničkog saveta ULUS-a. Izložba će završiti gore navedenim proglašenjem nagrade Prolećne izložbe 2020, promocijom kataloga koji je objedinio sve radove izvedene tokom trajanja izložbe i, za sam kraj simboličnim, javnim čitanjem „Drame o kraju sveta“, umetnice Olge Dimitrijević.
Podsećamo da se na konkurs za Prolećnu izložbu 2020 prijavilo čak 174 umetnika, a Umetnički savet je u saradnji sa kustoskinjom Mirjanom Dragosavljević selektovao radove 57 izlagača, od čega je 11 bilo po pozivu kustoskinje. Izložba je obuhvatila radove sledećih umetnika i umetnica: Jelena Aranđelović, Arion Aslani, Boško Atanacković, Marija Bjekić, Vladimir Bjeličić, Olga Dimitrijević, Marion Dedić, Lidija Delić, Grupa Doplgenger, Dušica Dražić, Daniela Fulgosi, Jovan Jović, Siniša Ilić i Bojan Đorđev, Jadran Krnajski, Neda Kovinić, Dragana Kuprešanin, Grupa KURS, Milica Lazarević, Jelena Marjanović, Dejan Marković, Ana Marković, Nikola Marković, Lidija Mićović, Stefanija Mihajlović, Jelena Mijić, Natalija Miladinović, Marko Milić, Darinka Pop-Mitić, Miron Mutaović, Tatjana Janković Nedeljković, Marija Nikolić, Andrea Palašti, Anastasija Pavić, Katarina Popović, Darija S. Radaković, Nikola Radosavljević, Danica Radovanović, Haris Rahić, Nebojša Rakonjac, Vahida Ramujkić, Dušan Savković, Maja Simić, Andrej Sinadinović, Ivana Smiljanić, Luka Knežević – Strika, Anja Tončić, Ranko Travanj, Marija Urošević, Dejan Vasić i Aleksandra Sekulić, Gabriela Vasić, Vesna Vesić, Nenad Zeljić i Ivana Živić.
Još jednom, pozivamo Vas da svojim prisustvom uveličate završni događaj ove izložbe!
Srdačno,
Vaš ULUS