Primedbe na izmene i dopune Zakona o kulturi
Poštovane/i, pozivamo vas da uzmete učešće u prvom javnom radnom sastanku:
Primedbe na izmene i dopune Zakona o kulturi
/ Javni zoom radni sastanak /
Pozivamo članove reprezentativnih umetničkih udruženja, AICA, NKSS i druge zainteresovane koleginice i kolege da se uključe u prvi radni javni zoom sastanak koji će se održati u utorak 16.2.2021 u 18h.
Javna rasprava o Nacrtu za izmenu i dopunu Zakona o kulturi sprovodi se do 20. februara 2021. godine a Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije očekuje da od stručne javnosti dobije sugestije, predloge i primedbe. O konačnim izmenama Zakona o kulturi će nakon toga odlučivati poslanici u Skupštini Srbije.
Uoči ove rasprave, ULUS pokreće javni radni sastanak koji ima za cilj da otvori krucijalne sugestije i primedbe na izmene i dopune Zakona o kulturi, kao i da pokrene pitanje predstavnika reprezentativnih udruženja u centralnim javnim institucijama kulture. Izbor direktora MSU i drugi nedavni događaji koji su za nama pokazuju da je potrebno da na senzibilniji način mislimo o zastupljenosti predstavnika reprezentativnih udruženja u telima i odborima javnih institucija.
Iako izmene i dopune Zakona o muzejima i Zakona o kulturi ciljaju na unapređivanje i bolje funkcionisanje javnih institucija kulture, pitanje je da li se one mogu ostvariti procesima centralizacije? Namere Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije da unapredi status javnih institucija kulture tako što će okončati permanetno v.d. stanje i trenutni manjak strateškog delanja su, kako naglašava i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, više nego potrebne.
S druge strane naš radni sastanak želi da pokrene pitanje evidentnog manjka učestvovanja eminentnih nezavisnih stručnjaka i njihovih kapaciteta u doprinosu razvoja kulture Republike Srbije. To se može pratiti na nedavnom primeru kada je Upravni odbor Muzeja savremene umetnosti u Beogradu javno proglasio svoj izbor koji je predložen ministarki, a koji će, kako je ministarka najavila, biti potvrđen. Koliko je ovakav izbor Upravnog odbora MSU dao prostora najkvalifikovanijim i najkvalitetnijim kandidatima? Zbog čega u Upravnom odboru nije bilo nezavisnih eminentnih stručnjaka, ili barem onih delegiranih iz reprezentativnih strukovnih udruženja poput ULUS-a, AICA, ICOM i drugih? Na koji način možemo stvoriti mehanizme i povećati zastupljenost predstavnika reprezentativnih udruženja u telima i odborima javnih institucija? Koje primedbe i sugestije o Nacrtu za izmenu i dopunu Zakona o kulturi se mogu u ovom smislu pokazati kao ključne da se upute Ministarstvu i srpskoj javnosti tokom našeg radnog sastanka?
Javni radni sastanak će biti organizovan putem ULUS-ovog zoom-a i biti strimovan na YT kanalu ULUS-a *.
Srdačno,
ULUS
U prilogu možete naći dokumentaciju vezanu za javnu raspravu o Nacrtu za izmenu i dopunu Zakona o kulturi.