Projekat okuplja četiri organizacije civilnog društva iz Srbije (ULUS/ Društveni centar ZaČin), Rumunije (Tranzit.ro) i Moldavije (Oberliht), koje dele interesovanja za emancipatorske prakse u umetnosti i kulturi i prakse solidarnosti u umetnosti i širem društvenom kontekstu, s ciljem da se istakne uloga umetnika i kulturnih radnika kao aktera društvenih promena. Na temelju ove saradnje, biće kreirana mreža zajedničke podrške organizacija u polju kulture koja će srednjoškolcima i mladim umetnicima omogućiti konceptualne i praktične alate za bavljenje temom aktuelne društveno-političko-ekonomske krize, koja se manifestuje u sukobima poput rata u Ukrajini.
Srednjoškolci, i generalno mladi, izloženi su različitim interpretacijama rata u Ukrajini kroz masovne medije i direktne kontakte sa izbeglicama, ali često nemaju dovoljno razvijen konceptualni okvir za razumevanje situacije. Na primer, političari i mediji u Srbiji naročito ističu sličnosti između rata u Ukrajini i ratova u regionu 90-ih godina. Međutim, program formalnog obrazovanja ne nudi ozbiljne istorijske, sociološke ili kulturološke lekcije o ratovima 90-ih, tako da se ne uspostavlja razumevanje razloga raspada Jugoslavije, kao ni razumevanje aktuelnih zamrznutih sukoba u regionu. Mladima preostaju samo nejasna osećanja nasleđene traume i ozlojeđenosti koja se lako mogu aktivirati i manipulisati.
Aktivnosti uključuju više radioničarskih blokova i dva susreta uz učešće umetnika i radnika u kulturi iz Rumunije, Moldavije i Srbije. Prvi deo programa koji se realizuje u Beogradu usmeren je ka radu s mladima kroz teoretske i praktične radionice koje uključuju prezentacije i diskusione grupe o efektima aktuelne ratne krize u lokalnom i internacionalnom kontekstu.
Radioničarski blokovi:
- RATNE IGRE: Razmatranje pozicija zaraćenih strana uključenih u rat u Ukrajini i diskutovanje perspektiva za razrešenje sukoba / 1-2.10.2022. DC ZaČin
Radionica je namenjena mladima srednjoškolskog uzrasta ili početnih godina fakulteta, a za predmet ima bolje razumevanje diferenciranih političkih pozicija unutar sukoba koji preti da se pretvori u nuklearni rat globalnih razmera, a čije posledice će najpre osetiti obično stanovništvo. Kroz različite metode kolektivnog rada, diskusione grupe, analizu medijskih sadržaja, ispitivaće se pozicije koje različite sukobljene strane u ovom ratu zauzimaju, te zajednički artikulisati pozicija zajedničkog zalaganja kroz osmišljavanje vizuelne kampanje. O iskustvu delovanja na kulturnoj sceni 90-ih godina u Beogradu govoriće Darka Radosavljević (Remont Asocijacija) i Nebojša Milikić (KC Rex).
- SCENARIJI ZA OBUSTAVLJANJE RATA: Ispitivanje mogućih scenarija za okončanje rata u Ukrajini kroz role play metodu i radionicu koncipiranja vizuelne kampanje za zastupanje najpoželjnijeg razrešenja / 5-6.11.2022. DC ZaČin
Kroz analizu medijskih sadržaja, role play, diskusiju i upoznavanje sa tehnikama i alatima za kreiranje vizuelne kampanje, radionica se bavi ispitivanjem potencijalnih mogućnosti za razrešenje ratnog sukoba u Ukrajini i koncipiranjem vizuelne kampanje za zastupanje tih rešenja. Namenjena je mladima srednjoškolskog uzrasta ili početnih godina fakulteta i traje dva dana. Prvi dan je forkusiran na upoznavanje sa pozadinom ratnog konflikta i njegovim uticajem na susedne zemlje, kroz analizu medijskih sadržaja i role play, u okviru čega je predviđeno gostovanje saradnika iz Rumunije i Moldavije, dok je drugi dan posvećen praktičnom radu, tj. osmišljavanju i izradi vizuelne kampanje.
Prvi susret i radionica za mlade:
- U BLIZINI RATA: četvrododnevni radioničarski program sa partnerima iz Moldavije i Rumunije / 10-14.11.2022. DC ZaČin
Radionica će mladim umetnicima omogućiti da iz direktnog iskustva čuju posledice rata na pogranične zemlje Ukrajine. Moldavija je takođe primila mnoge izbeglice iz Ukrajine i ljudi su pokazali veliku solidarnost u jednoj prilično siromašnoj zemlji. Rat je podigao tenzije oko zamrznutog sukoba sa Pridnjestrovljem, zvanično Pridnjestrovskom Moldavskom Republikom (PMR), nepriznatom državom koja je međunarodno priznata kao deo Moldavije, pošto su zapadni mediji upozorili da bi Putin mogao da ima za cilj da osvoji jug Ukrajine i poveže Pridnjestrovlje sa Rusijom. Ovaj kontekst ponovo postavlja pitanja nasleđa SSSR-a; pitanje pripajanja Rumuniji i ulaska u EU i NATO.