SHARED VISIONS / Seminar #2 / Ekosistemi solidarnosti / Požega, 14-17. jun
Drugi je po redu seminar koji se realizuje u okviru projekta Shared Visions/ Deljene vizije usmerenog ka promišljanju i izgradnji alrenativnih i održivih modela za ekonomsko poslovanje u oblasti likovne umetnosti. Seminar se organizuje u saradnji sa lokalnom organizacijom Kulturni sklop. Gošće seminara su: Marianna Takou (izvršna direktorka, CASCO Art Institute Utrecht) i Aline Hernández (umetnička direktorka, CASCO Art Institute Utrecht). Video zapise predavanja i diskusija sa prvog seminara “Precariat and Entreprecariat” možete konsultovati ovde. Program seminara u Požegi možete preuzeti ovde.
U poslednjih nekoliko godina ULUS je uložio velike napore u istraživanje položaja umetnika u društvu, kao i uslova u kojima žive i rade. Podaci do kojih se došlo govore da je veći deo umetnika i umetnica primorano da obavlja poslove u drugim delatnostima kako bi obezbedili osnovna sredstva za život i finansirali svoj umetnički rad; da je već veoma niska finansijska podrška iz javnog sektora dodatno umanjena, a da je umetničko tržište u Srbiji i regionu još uvek veoma slabo razvijeno. Iskustva ULUS-a u zagovaranju boljih uslova za umetnike kroz kampanje, zahteve, predloge za izmene zakona, kojim bi se rešili aktuelni problemi nisu bila uspešna.
Međunarodna kooperativa vizuelnih umetnika zamišljena je kao preduzeće u posedstvu njenih članova – umetnika i kulturnih radnika, kojim će oni demokratski upravljati. Kao preduzeće, kooperativa će svakako moći da učestvuje na umetničkom, kao i na svim drugim tržištima (npr. obrazovanja, turizma i dr.), međutim, kao kooperativa – to preduzeće je neprofitno, što znači da se sav profit vraća u kooperativu zarad pokrivanja zajedničkih potreba (npr. radni prostori i oprema, pravne usluge, penzioni fond, itd.) po sistemu odlučivanja članovi-za-članove, a dodatno se ulaže i u zajednicu okupljenu oko kooperative.
Na prvom seminaru smo uglavnom razgovarali o trenutnoj nesigurnoj situaciji umetnika i raznim praksama samoorganizacije koje su umetnici isprobavali i sprovodili kako bi obezbedili svoje životne i radne uslove. Takođe smo počeli da razgovaramo o tome šta bi moglo biti prilagođeno situaciji u Srbiji i regionu i integrisano u naš plan za osnivanje međunarodne zadruge. Video zapisi predavanja i diskusija sa prvog seminara “Precariat and Entreprecariat” dostupni su ovde.
Na ovom seminaru ćemo istražiti neophodne ekosisteme koji će omogućiti da zadruga bude osnovana i da funkcioniše u smislu finansiranja, stvaranja potpornog tržišnog okruženja i generisanja inovativne, kreativne profesionalne mreže. Diskutovaćemo o tome na konceptualnom/teorijskom nivou, kao i na praktičnom i predstaviti primere iz Evrope i sveta.
Gosti seminara su:
- Marianna Takou, izvršna direktorka, CASCO Art Institute Utrecht
- Aline Hernández, umetnička direktorka, CASCO Art Institute Utrecht
Projekat je podržan sredstvima Rekonstrukcije Ženskog fonda i sredstvima Švajcarske vlade, u okviru projekta “Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond.