Izdavač:Udruženje likovnih umetnika Srbije
Za izdavača: Vojislav Klačar
Dizajn kataloga: Veljko Zejak, Nevena Popović
Katalog izložbe vajari/ke Srbije 2021.
Ovogodišnji pregled aktuelne produkcije naših kolega, uglavnom nam daje uvid u činjenicu da se većina njih najviše bavi istraaživanjem forme u različitim materijalima, od klasičnih vajarskih materijala i postupaka, pa do vrlo zanimljivih tehnoloških inovacija. Vajarski radovi u navećoj meri prate modernističku tradiciju apstraktnih kompozicija, pažljivo slaganu od različitih elemenata.
U uslovima pandemije deluje da se veliki broj kolega bavi intimističkim pristupom, koji se najviše ogleda u formatu radova, to su uglavnom galerijski manji i srednji formati, ali su vrlo uzbudljiva istraživanja formi koje oni prezentuju. Šteta je što neki od ovih radova nisu skice za javne skulpture, takve forme bi značajno doprinele osavremenjavanju javnih površina, parkova, ali i pristupa spomeničkim obeležjima. Vrlo je tužno što se savremena vajarska istraživanja mogu pratiti samo po galerijama, jer deluje da gradske vlasti ne prate savremenu umetničku scenu, a naročito ne savremenu skulpturu.
Ipak, eto prilike da se publika i stručna javnost, pa možda čak i gradske vlasti upoznaju sa savremenom skulpturom. Vajarska sekcija će se i dalje truditi da na ovoj redovnoj godišnjoj revijalnoj izložbi, prikaže što širi pogled na domaće autore i njihovu aktuelnu produkciju.
Dr um. Milica Ružičić
predsednica odbora vajarske sekcije ULUSa
KRATKA ISTORIJA IZLOŽBE VAJARI/KE SRBIJE
Godišnju izložba vajara Srbije osnovala je vajarska sekcija ULUS 2011.godine sa idejom da svake godine predstavi rad srpskih vajara i vajarki iz predhodne godine, a sa željom da predstavi i populariše skulptorski rad u Srbiji. Prva izložba je održana u paviljonu Cvijeta Zuzorić, (otvorio ju je veoma lepim govorom Kosta Bogdanović), pa potom u Željezničkom muzeju, Kući kralja Petra (dva puta), i potom do danas u paviljonu Cvijeta Zuzorić. Tokom godina izložba je stekla status tradicionalne i postala sastavni deo ULUS-ovog programa.
Značajno je reći da pravo konkurisanja imaju i umetnici koji nisu članovi ULUS-a i da su na nekim izložbama bili uključeni i gostujući umetnici iz regiona. Koncept izložbe se vremenom menjao i mislim da taj proces još uvek traje pa je moguće evoluiranje ove izložbe u neku vrstu festivala vajarske umetnosti što bi još više doprinelo popularisanju vajarstva u Srbiji.
Dug vek ove izložbe zasluga je volonterskog rada članova sekcije. Evo nekoliko imena koja su tome doprinela: Rade Marković, Đorđe Aralica, Zdravko Milinković, Slobodan Dane Stojanović, Boža Terzić, Ivan Gračner, Marijana Popović, Milena Marković, Miodrag Mišo Rogan, Milica Ružičić, Nevena Popović, Gordana Belić, Sanja Tomašević i mnogi članovi sekcije koji su se povremeno uključivali u pripremu i organizaciju izložbe.
U Beogradu 15.06.2021.
Rade Marković