POZIV ZA UČEŠĆE NA IZLOŽBI „UMETNIČKI KOEFICIJENT“
Sekcija proširenih medija UDRUŽENJA LIKOVNIH UMETNIKA SRBIJE (ULUS) raspisuje konkurs za učešće na godišnjoj izložbi sekcije proširenih medija pod naslovom
UMETNIČKI KOEFICIJENT
(termin iz predavanja Marsela Dišana : Kreativni čin, 1957)
eng.: ART COEFFICIENT
(Marcel Duchamp Lecture:Creative act, 1957)
Sekcija proširenih medija ULUSa priređuje treću po redu godišnju izložbu proširenih medija, multimedijalne umetnosti i umetnosti novih medija, koja kroz predstavljanje umetničkih koncepata, nacrta i njihovih razrada tj.planova za realizaciju, teži da pruži uvid u načine promišljanja samog pojma proširenih medija.
Izložba Art koeficijent prikazujući produkcione predloge savremenih umetnika, uz istraživanje mogućnosti i kapaciteta realizacije tehnološki kompleksnijih zamisli, oslanjajući se delom i na kontroverznu teorijsku belešku umetnika Marsela Dišana o „umetničkom koeficijentu“ problemski obrađuje ovo polje umetničkog delovanja.
Ishodišna izložba strukturalno će sadržavati dva segmenta produkcije:
- ideje autora predstavljene kroz nacrte skice, makete, zamisli, koncepte u svim formatima
- dosledne tehničke i tehnološke eksplikacije
i jedan segment istraživanja:
- istraživanje, analiza i stvaranje neke vrste registra raspoloživih resursa i logistike za realizaciju multimedijalnih projekata u našoj sredini.
OBRAZLOŽENJE:
Dokumentarno predstavljanje potencijalne produkcije istovremeno znači i problematizovanje postupka nastajanja umetničkog rada, ispitivanje mogućnosti i kapaciteta realizacije tehnološki složenijih zamisli, kao i promišljanje samog pojma proširenih medija kao pretpostavke usmerenja naše sekcije od njenog nastanka, a koji se u današnje vreme ne smatra potpuno adekvatnim, tačnim, precizim, pa ni aktuelnim.
U tom kontekstu, sa ciljem da podržimo interdisciplinarne stvaralačke pristupe, otvaramo prostor za kritički osvrt na inicijatorsku ulogu tehnologije u začeću novih umetničkih izraza, jezika i u materijalizaciji ideja. Ovaj projekat ima u fokusu formu umetničkog dela u prostoru i vremenu, kroz ispitivanje njegovog najzanimljivijeg i najvažnijeg aspekta – samog stvaralačkog procesa.
Strepnja i neizvesnost povodom ishoda konkusa za realizaciju rada ili izložbe, zavisnost od institucionalne podrške koja često izostaje, upitna objektivnost odluka žirija, nedovoljno prisustvo umetnika kao najznačajnih aktera u kreiranju kulturne politike i državne strategije u oblasti kreativnih industrija, neprofilisana i nedovoljno organizovana tehnološka podrška za realizaciju umetničkih dela proširenih medija koja se sastoji od sporadičnih saradnji, kao i odsustvo bilo kakvog registra mogućih institucija otvorenih za podršku u produkciji – neka su od pitanja kojima se bavimo kroz ovaj konkurs i izložbu.
Mnogi umetnici nemaju prostor u kojem bi realizovali složenije radove, dok praksa u ovoj oblasti nalaže skupe i zahtevne realizacije koje često nisu u potpunosti dostupne, pa se u skladu sa oskudnim ličnim sredstvima i ograničenim produkcijskim mogućnostima u javnosti prikazuju nepotpuno oblikovana dela ili manje reprezentativne verzije prvobitnih zamisli umetničkih dela, u kojima je umetnički koeficijent, po tumačenju Marsela Dišana, neznatan.
Ovogodišnje izdanje izložbe Sekcije proširenih medija nadovezuje se na prethodno održano Šesto Trijenale proširenih medija 2022 u formi problemske istraživačko-izložbene postavke, koja zaviruje „iza scene” u realnost umetničke prakse sa svim njenim izazovima, težeći da dokumentuje tri ključne okolnosti u stvaralaštvu proširenih medija:
- Izbor medija i formata u kome se neka zamisao – nacrt iz oblasti proširenih medija realizuje, kao i same definicije pojma proširenih medija;
- tehničke potrebe, odnosno aspekte praktične realizacije;
- mogućnosti, kapacitete i registar postojećih, umetnicima dostupnih, izvora finansiranja i produkcije zahtevnijih multimedijalnih umetničkih dela
Stoga pozivamo umetnike da na slobodnu temu (odabranu prema ličnoj poetici) odgovore prilozima koji sadrže:
- estetski oblikovan vizuelni prikaz zamišljene umetničke ideje
u oblasti proširenih medija u slobodnom obliku (kroz sliku, fotografije, nacrt, skice, makete, video inserte, foto kolaže, prostorne instalacije, crtež, tehnički crtež) koje dosledno prikazuje zamisao umetničkog rada
- kratko i utemeljeno tekstualno obrazloženje sa svim važnim tehničkim potrebama za realizaciju istog umetničkog rada (do 300 reči)
Prilozi će biti izloženi ravnopravno u vidu diptiha ili projekcije/instalacije i tekstualnog opisa.
VAŽNO:
Eksponati pod A. ne mogu biti ukupnih dimenzija manjih od 100 x70cm.
Svaki priloženi rad mora sadržati oba elementa – vizuelno prikazanu zamisao i tekstualni ili matematički opis potencijalnih pretpostavki njene tehničko -tehnološke realizacije.
Takođe, umetnici se mogu prijaviti na učešće u izložbi i kroz:
- performativni program u prostoru Umetničkog paviljona „Cvijete Zuzorić“ koji se bavi temom proširenih medija ili refleksijama na pojam umetničkog koeficijenta;
- diskurzivni program ili prezentaciju koji su prethodno koncipirani (sa detaljnim obrazloženjem, planiranim sadržajem i tačnim spiskom učesnika)
Po tačkama 1.i 2. potrebno je dostaviti osnovne podatke, opis predloženog programa do max 500 reči i dokumentaciju o temi i ideji programa (foto – audio – vizuelno), uz predlog datuma za realizaciju.
Podsećamo da je na konkurs moguće dostaviti NACRTE i EKSPLIKACIJE za različite radove koji spadaju u domen proširenih medija i time based arts, poput videa, eksperimentalnog filma, performansa, različitih oblika multimedijalnih i intermedijarnih iskoraka (ambijentalna umetnost, hepening, konceptualna umetnost, land art, body art, digitalna fotografija, ulična umetnost, mail art i drugo), interaktivne instalacije (radovi realizovani putem kompjutera, mikrofona, elektornskih senzora, umrežavanja), umetnost softvera i aplikacija itd.
Konkurs je otvoren za sve umetnike, a svaki autor ili umetnička grupa ima pravo da prijavi do dva rada za izložbu nastala najkasnije od 2020. godine do danas.
Prijava treba da sadrži:
– vizuelni prikaz nacrta –u slobodno odabranom formatu.
Za svaki prijavljeni rad potrebno je priložiti najmanje jednu fotografiju veličine 10x15cm, 300 dpi rezolucija, RGB kolor režim.
– potvrdu o izmirenim članarinama za tekuću godinu za članove ULUS-a. Za članove koji imaju izmirenu članarinu za tekuću godinu učešće je besplatno, dok umetnici koji nisu članovi ULUS-a prilažu potvrdu o uplati kotizacije za materijalne troškove produkcije izložbe u iznosu od 2.000 RSD, dok je za inostrane umetnike taj iznos 30 EUR.
Uplata u zemlji se vrši prema sledećim instrukcijama:
Primalac: Udruženje likovnih umetnika Srbije, Mali Kalemegdan br. 1. Beograd Svrha plaćanja: Materijalni troškovi za produkciju izložbe sekcije PM– ULUS
Račun broj: 325-9500600026388-38
Uplata iz inostranstva se vrši prema sledećim instrukcijama:
Intermediary: OTP BANK PLC., BUDAPEST, SWIFT CODE: OTPVHUHB, Account with
institution: VOJVOĐANSKA BANKA A.D., SWIFT CODE: OTPVRS22, Beneficiary
Customer: /RS35325960160000399767, UDRUŽENJE LIKOVNIH UMETNIKA SRBIJE,
MALI KALEMEGDAN 1, Beograd (Stari Grad), SERBIA
Ili PayPal-om na adresu: izvodi.ulus@gmail.com
Prijave na konkurs koje moraju da sadrže celokupan konkursni materijal se dostavljaju e-poštom na adresu: prosirenimediji@ulus.rs
Prijave se mogu predati i lično u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ (Prijavni list+DVD) ili poštom na adresu:
Umetnički paviljon CVIJETA ZUZORIĆ, Mali Kalemegdan 1, 11000 Beograd, sa naznakom: „Za konkurs – IZLOŽBA SEKCIJE PROŠIRENIH MEDIJA 2023“
Elektonska prijava svakog podnosioca rada na konkurs je obavezna.
Konkurs je otvoren do 10. juna 2023.
O odlukama selektora odabrani učesnici će biti obavešteni do 15. juna 2023. godine.
Prijem primljenih radova za izložbu biće obavljen 10, 11. i 12. jula, a najkasnije do 15. jula. Postavka će se odvijati 17,18. i 19. jula. Preporučeno je prisustvo autora na postavci, uz prethodnu prijavu koordinatorima.
Krajnji rok za dostavu podataka za katalog i web sajt je 20. jun 2023. godine.
Otvaranje izložbe biće održano 20. jula 2023. Preuzimanje radova po završetku izložbe odvijaće se 07, 08. i 09. avgusta.
Najkasnije pet dana po prispeću obaveštenja da je rad prihvaćen za izložbu, autor je elektronskim putem u obavezi da dostavi:
- minimum jednu fotografiju prezentovanog sadržaja: rezolucija 300dpi, CMYK kolor režim, format .jpg ili .png.
- tekst o priloženom sadržaju (fakultativno) – do 250 reči;
- kratku narativnu biografiju umetnika – do 250 reči.
Organizator zadržava pravo da umetnike koji blagovremeno ne dostave tražene materijale ukloni sa spiska izlagača. Nepotpune, neblagovremene ili prijave koje ne odgovaraju propozicijama konkursa neće biti razmatrane. Radovi koji po svom formatu ne odgovaraju sadržaju konkursa neće biti uvršćeni u selekciju. Selektori zadržavaju pravo da u slučaju nejasnoća kontaktiraju predlagača rada i zatraže dopunsku dokumentaciju.
Selekciju radova vrši Organizacioni odbor izložbe sastavljen od 8 (osam) članova koji su imenovani od strane Sekcije proširenih medija i potvrđeni odlukom Upravnog odbora ULUS-a. Selektori i kustosi zadržavaju pravo da u izložbu uključe i 25 umetnika po pozivu.
Povodom izložbe će biti objavljeno posebno izdanje u ŠTAMPANOM FORMATU, a podaci iz prijava biće iskorišćeni za ovu publikaciju. Svaki učesnik izložbe ima pravo na jedan besplatan primerak.
Popunjenim i potpisanim Prijavnim listom autor daje saglasnost za korišćenje svog rada u svrhu promocije, kataloga, kako u štampanom izdanju, tako i na društvenim mrežama i u ostalim promotivnim formatima.
Transport radova i troškove carinjenja (za prijave izvan Srbije) snosi umetnik. ULUS će izdati neophodnu dokumentaciju kako bi se potvrdila svrha uvoza autorovog dela.
ULUS snosi odgovornost za oštećenja ili nestanak radova od dana primanja u posed do dana kada ih preda u izvoznu carinsku proceduru, odnosno do momenta kada umetnik lično preuzme radove.
ULUS ne snosi odgovornost za oštećenja ili nestanak radova u slučaju više sile (elementarna nepogoda, nepredvidive teške okolnosti, ratna zbivanja i sl.).
Za eventualna oštećenja ili nestanak radova koji nisu preuzeti do zadnjeg datuma za preuzimanje, ULUS neće snositi nikakvu odgovornost. ULUS može uz saglasnost umetnika, nepreuzete radove prodati ili dodeliti za humanitarne svrhe, shodno Pravilniku o napuštenim delima ULUSa.