U prethodnom periodu Radna grupa ULUS Samostalci, kao i Radna grupa sastavljena od predstavnika reprezentativnih udruženja u kulturi (3 člana), aktivno su radile na rešavanju problema dugovanja i unapređenju profesionalnog statusa samostalnih umetnika (SU).
Aktivnosti koje su u prethodnom periodu realizovane su sledeće
1. Intezivan rad na rešavanju problema dugovanja samostalnih umetnika. Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije (MKIRS) je 24. februara 2022. dostavljen Zahtev za hitno rešavanje dugovanja SU, koji je na inicijativu ULUS-a potpisalo 16 reprezentativnih udruženja u kulturi.
Narednog dana, 25. februara 2022, ULUS je napravio konferenciju za medije na kojoj je javnost detaljno informisao o ovoj inicijativi i problemima sa kojima se suočavaju samostalni umetnici u Republici Srbiji. Konferencija je rezultirala serijom objava u medijima (Politika, Danas, Seecult, Novosti, Euronews i dr), kao i intervjua i gostovanja predstavnika Radne grupe ULUS Samostalci u medijima (RTS, N1, K1, Mašina i dr). Pažnju javnosti na problem SU dodatno je, 4. marta, 2022, pospešio izbor pesme In corpore sano, umetnice Ane Đurić Konstrakte za predstavničku pesmu na Pesmi Evrovizije (Eurosong 2022).
Nedugo zatim, u sredu, 09. marta 2022, stigao je odgovor MKIRS kojim je predloženo formiranje Radne grupe koja će raditi na ovom pitanju, a koja će biti sastavljena od tri predstavnika reprezentativnih udruženja i tri predstavnika imenovana od strane MKIRS. Uz hitnu konsultaciju sa svim udruženjima potpisnicima zahteva za predstavnike udruženja u Radnoj grupi predloženi su: Marija Kauzlarić (ULUS), Duško Paunoković (UKPS), Duška Marković (UDUS). ULUS je ispred 16 reprezentativnih udruženja potpisnica Zahteva imena članova Radne grupe dostavio MKIRS u četvrtak 10. marta 2022.
Već u petak 11. marta 2022. od MKIRS je stigao dopis upućen svim reprezentativnim udruženjima kojim je konstatovano da primarni Zahtev reprezentativnih udruženja prevazilazi mogućnosti samog MKIRS, te da je on takođe prosleđen Kabinetu Vlade, odnosno premijerki Ani Brnabić na razmatranje. Na osnovu odgovora MKIRS pristiglog 11.03.2022. u vezi sa Zahtevom za rešavanje problema dugovanja SU, u petak, 19.03.2022, prosleđen je novi Zahtev (prilog 1) pripremljen od RG Samostalci ULUS, na adrese Ministarstva finansija i Kabineta Vlade RS. Ministarstvo finansija (MFRS) i Kabinet Vlade RS na ove dopise ULUS-a nisu nikada odgovorili.
Poreska uprava (PU) je nekoliko dana po prispeću ovih zahteva odgovorila na način da je počela slati poreske Opomene SU koji imaju dugovanja da iste hitno plate u roku od 5 dana, a u suprotnom će uslediti plenidba imovine, što su udruženja ocenila kao apsolutno neprihvatljiv čin suprotan navodno dobroj volji koju je MKIRS pokazalo da se ovo pitanje reši. Hitnu reakciju ULUS-a na poslate Opomena SU možete videti ovde.
Prvi sastanak Radne grupe pri MKIRS održan je 23. marta 2022, a detaljni Zapisnik sa sastanka se nalazi ovde (prilog 2). Na sastanku su predstavnici reprezentativnih udruženja konstatovali su da su reprezentativna udruženja u ranijem periodu pokušala način rešavanja duga putem razvrstavanja duga prema njegovom poreklu, ali da ovaj pristup nije urodio plodom zbog niza sistemskih problema koji postoje vezano za način na koji je regulisan status SU. Stoga su predstavnici reprezentativnih udruženja dali konkretan predlog (prilog 3) načina za rešavanje dugova, koji se sastoji u tome da se kamate za sve doprinose otpišu, kao i osnovni dug za zdravstveno osiguranje (budući da ono u tom periodu i nije korišćeno), a da se osnovni dug doprinosa za PIO isplati iz budžeta RS. Radna grupa je jednoglasno prihvatila ovaj preldog.
Zaključak ovog sastanka bio je i da se hitno sazove sastanak predstavnika MKIRS i MFRS, te da se zaustavi slanje Opomena PU samostalnim umetnicima, kako rad RG u daljim koracima ne bi bio obesmišljavan, ali i da se u sam dalji rad RG uključe i predstavnici MFRS-PU, Fondova PIO i RFZO, kao i predstavnici eksperata po specifičnim temama.
Drugi sastanak RG je održan 28. marta 2022. i na njemu se nisu pojavili predstavnici MFRS-PU, Fonda PIO i RZSO. Predstavnici MKIRS su informisali članove RG da se direktnim zalaganjem Ministarke MKIRS Maje Gojković zaustavilo slanje Opomena PU samostalnim umetnicima, kao i da je upućen dopis Kabinetu Vlade u vezi sa datim predlogom rešavanja dugovanja SU, te da je premijerka Ana Brnabić dala zeleno svetlo za rešavanje ovog problema, ali je tražila da se definiše precizan iznos duga da bi zahtev mogao da se pošalje Vladi RS. Obaveštenje MKIRS o odlaganju predmetnih izvršenja dugovanja za SU kod PU, možete videti ovde.
Sastanku je iz polja eksperata prisustvovala samo Isidora Ilić, bivša koordinatorka radne grupe ULUS-Samostalci, i na sastanku su detaljnije izloženi problemi sa kojima se SU susreću. Neki od pomenutih problema su ti da pojedine lokalne samouprave (LS) u unutrašnjosti i dalje ne uplaćuju doprinose SU. Podsećamo, MKIRS je nedugo posle posete Maje Gojković ULUS-u (novembar 2020.), početkom 2021, promenilo sporni član 64a Zakona o kulturi koji sada glasi da jedinice lokalne samouprave obavezuju da uplaćuju doprinose za obavezno socijalno osiguranje SU (izbačena je reč „može“). Takođe, u cilju ujednačavanja zakonskih procedura, MFRS je uputilo i predlog promene Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (iz ovog Zakona je takođe potrebno ukloniti formulaciju da lok. samouprave „mogu“ da uplaćuju doprinose SU), na koji MFRS nije nikada odgovorilo. Trenutna neusklađenost zakona kreira konfuziju u radu lokalnih samouprava i onemogućava sistemsko rešenje. Na sastanku se govorilo i o tome da se mnoge Filijale RFZO ne pridržavaju odluke Vlade RS (Zaključak od 27.04.2016) po kojoj su u obavezi da SU (kao i samostalnim preduzetnicima) koji imaju uplaćene doprinose za poslednji kvartal (bez obzira da li imaju dug iz ranijeg perioda) overavaju zdravstvene knjižice na tri meseca. ULUS je preuzeo na sebe da pribavi detaljnije informacije o oba ova navedena problema.
Treći sastanak RG održan je 13. aprila 2022. Na ovom sastanku razgovaralo se o ključnom problemu sa kojim se Radna grupa susreće, u najvećoj meri zbog neefikasnosti i nedovoljne saradljivosti PU-MFRS – dolaženju do tačne informacije o iznosu poreskog duga za sve SU. Podsećamo, kako je pomoćnik ministra kulture rekao, PU je MKIRS u februaru 2021. dostavla informaciju o ukupnom iznosu duga, ali su predstavnici reprezentativnih udruženja konstatovali da PU ne vodi uredno radnu kategoriju SU, te da je u pomenutom dokumentu koji je dostavila veliki broj onih koji nisu u statusu SU (ulistani su svi preduzetnici i dr.), te je ovaj iznos preglomazan (oko 700 miliona dinara) i nerealan. Procena predstavnika udruženja u RG je da danas ukupni dug svih SU iznosi oko 200-250 miliona dinara.
Na trećem sastanku je dogovoreno da se pošalje zahtev svim reprezentativnim udruženjima da do 15. maja 2022. dostave MKIRS spiskove SU kojima vode status zaključno sa 13. aprilom 2022, kao i spiskove umetnika koji su ušli u reprogram, a u statusu su zaključno sa 13. aprila 2022, kako bi takođe bili obuhvaćeni otpisom dugova, što su reprezentativna udruženja i učinila.
Dogovoreno je da MKIRS, pošto primi sve spiskove sa imenima SU, prosledi iste MFRS-PU sa zahtevom da se za dostavljenu listu imena dostave analitički i sintetički konsolidovani upiti stanja, razvrsani po evidencijama reprezentativnih udruženja, u štampanoj i elektronskoj formi. Tražiće posebne podatke za period zaključno sa 2017. godinom (po JMBG-u SU) i posebno za svaku narednu godinu (2018, 2019, 2020, 2021. i 2022. zaključno sa 13.04.2022) po broju odobrenja za plaćanje doprinosa (BOP). MKRSI je ovo učinilo 1. juna 2022.
U iščekivanju odgovora PU i daljeg nastavka rada RG pri MKIRS, ULUS je organizovao anketu i započeo kontaktiranje SU koje vodi u svojoj evidenciji telefonskim putem, kako bi došao do najaktuelnijih informacija koje su važne za dalji pregovarački postupak: informaciju o tome koji su SU potpisali sa PU ugovor o reprogramu, koji je ukupan iznos trenutnog duga SU iz evidencije ULUS-a, kao i koliki iznos su pojedini SU do sada uplatili PU jer nisu bili u mogućnosti da ostvare svoje zakonsko pravo na zdravstveno osiguranje i odlazak u penziju, čime su evidentno oštećeni.
Takođe, RG Samostalci sprovela je anketu o iskustvima SU u vezi sa radom PU i RFZO filijala kada je u pitanju izdavanje uverenja/ overa zdravstvenih knjižica, a trenutno sprovodi istraživanje upućeno jedinicama lokalnih samouprava u Srbiji (174) u vezi uslova koje dodatno postavljaju samostalnim umetnicima radi uplate doprinosa. Ovim lokalne samouprave dodatno odvraćaju SU od mogućnosti da ostvare svoja zakonom zagarantovana prava na uplatu doprinosa.
Rezultate ovih istraživanja predstavnici udruženja u RG pri MKIRS koristiće za potrebe daljeg rada na unapređenju statusa samostalnih umetnika i dostaviće ih resornom Ministarstvu.
Takodje, u pripremi je ULUSov priručnik Samostalni umetnik u lokalnoj samoupravi, prvenstveno namenjen donosiocima odluka u JLS koji uređuju uslove za ostvarivanje prava SU na uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. Sadržaj priručnika se odnosi na upoznavanje specifičnosti SSU, zakonodavnim okvirom RS, dobrim i lošim praksama JLS, kao i problemima SU prilikom ostvarivanja svojih prava.
2. Razvoj novih modela angažovanja samostalnih umetnika od strane jedinica lokalne samouprave (JLS). Deo Radne grupe ULUS Samostalci koji deluje i u okviru debatno-istraživačkih projekata ULUS-a osmislio je prvu ruku predloga novog modela angažovanja SU od strane JLS koji podrazumeva angažovanje SU od strane JLS za rad u zajednici i, shodno tome, sigurne mesečne prihode za SU. Radna grupa je u ranijoj fazi dostavila predlog ovog projekta nekolicini lokalnih samouprava na razmatranje. Realizacija pilot projekta je započeta u Staroj Pazovi, a ULUS je zajedno sa partnerskim organizacijama uspeo da samostalno obezbedi sredstva za realizaciju projekta. Pilot projekat je izrađen u cilju većeg prepoznavanja SU od JLS i u nadi da bi uspešna jednogodišnja implementacija ovog modela u nekoj od lokalnih samouprava u zemlji mogla da posluži za dalji razvoj i prihvatanje ovog modela na širem nacionalnom nivou, ali i da otvori put za njegovo dalje usavršavanje.
3. Aktivnosti vezane za povlašteni prevoz za samostalne umetnike i stručnjake u kulturi (BusPlus). Zahtev za povlašćeni prevoz za SU i stručnjake u kulturi na teritoriji Grada Beograda podržalo je 29 reprezentativnih udruženja (sva udruženja koja imaju sedište u Beogradu). Nakon prikupljenih potpisa, Zahtev je 22. marta 2022. dostavljen Upravi Grada Beograda i Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda, a oni su ga prosledili Sekretarijatu za javni prevoz (prilozi 4, 5 i 6). Od istog je stigao odgovor kojim je zahtevano da reprezentativna udruženja dostave dodatnu argumentaciju o ekonomskoj opravdanosti ovakvog Zahteva i preporuku resornog Sekretarijata. ULUS je za potrebe pribavljanja traženih informacija sproveo anketu, a rezultate ankete (prilog 7) i argumentaciju baziranu na istom dostavio je Sekretarijatu za javni prevoz. Trenutno je u toku čekanje da Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja daju tražene preporuke za sprovođenje ove inicijative.
Radna grupa ULUS Samostalci