Rezultati istraživanja i baza vizuelne umetnosti / Kalkulator izložbenih naknada
ka standardizaciji uslova rada u polju likovne umetnosti
Kao jedan od koraka u nastojanju da se bolje uredi poslovanje u polju likovnih umetnosti tim Debatnog programa ULUS-a je uz podršku Ministarstva kulture, Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka i Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine sproveo istraživanje o uslovima rada u galerijama i izlagačkim prostorima u Republici Srbiji. Istraživanjem su mapirane galerije i izlagački prostori koji imaju kontinuiranu izlagačku praksu u oblasti savremene likovne, i šire – vizuelne umetnosti, a koje potražuju sredstva iz javnih izvora. Istraživanje je sprovedeno kroz upitnik od dvadeset šest pitanja, organizovanih u sledeće celine: osnovni podaci; kadrovska pitanja; finansiranje; donošenje odluka; principi angažovanja umetnika i struktura programa; uslovi angažovanja umetnika i podrška produkciji.
Pored sticanja uvida u aktuelne uslove i standarde rada galerija i izlagačkih prostora, a posebno u pogledu podrške umetnicima i umetničkom stvaralaštvu, cilj ovog istraživanja je da se:
- prepoznaju i razumeju zajedničke potrebe i problemi u polju izlagačkih praksi, te da se prikupe podaci koji bi poslužili prilikom eventualnog formiranja mreže galerija i izlagačkih prostora u Srbiji, tj. pomogli uspostavljanje standarda rada galerija i izlagačkih prostora.
- promovišu fer prakse u polju likovnih umetnosti (transparentno definisanje odnosa umetnika i njihovih poslodavaca, transparentno donošenje odluka o programu, fer naknada za rad i fer uslovi rada u odnosu na prosečne prilike, praksa potpisivanja ugovora s izlagačima i jasni principi angažovanja, podrška zapošljavanju samostalnih umetnika, sigurno zaposlenje, zdravstvena i druga zaštita na radu, visoki standardi produkcije);
Istraživanje je realizovano uporedo sa osmišljavanjem modela za obračun fer naknada za rad u polju likovnih umetnosti, kao i serijom razgovora koji su održani u nekoliko gradova Srbije (Novom Sadu, Subotici, Kikindi, Užicu, Čačku i Nišu).
Rezultate istraživanja možete naći ovde