28-30. mart 2023.
ULUS u poseti Pirotu, Vranju i Leskovcu
Nakon prošlogodišnjih poseta Užicu, Čačku, Nišu, Kikindi i Subotici, predstavnici Udruženja likovnih umetnika Srbije ovog meseca su obišli Pirot, Vranje i Leskovac. Posete su realizovane u cilju sticanja boljeg uvida u potencijale, potrebe i probleme lokalnih sistema likovnih i vizuelnih umetnosti, kao i utvrđivanja načina na koji se uplaćuju doprinosi od strane lokalnih samouprava.
Kroz susret i razgovor sa koleginicama i kolegama koji žive i rade u Pirotu i Vranju, razmatrani su načini na koje Udruženje može unaprediti svoju funkciju, uprkos sveopštoj centralizaciji kulture u Srbiji, tako da ispunjava interese celokupnog članstva i doprinosi ravnomernom razvoju savremene umetničke prakse. Pokazalo se da su brojni članovi postali pasivni, usled nedostatka motivacije da se uključe u rad udruženja i koriste raspoložive servise. Takođe, mnogi likovni umetnici se dosad nisu ni zainteresovali za članstvo u udruženju. Reč je o tome da umetnike izvan Beograda, korišćenje servisa udruženja i učestvovanje na izložbama mnogo više košta (transport radova koji moraju sami da obezbede i sl.) nego one koji žive u Beogradu, te su su više upućeni na delovanje u svom lokalnom okruženju, i to ukoliko naiđu na podršku lokalne samouprave. Bez te podrške veliki broj umetnika odlučuje se da svoju profesionalnu karijeru oproba u inostranstvu. Takođe treba uzeti u obzir i da su ekonomski standardi u Beogradu i par drugih centara mnogo viši nego u ostatku Srbije. Stoga i ne čudi podatak da članstvo ULUS-a mahom čine članovi iz Beograda.
Izuzev retkih slučajeva poput udruženja Nova art scena u Pirotu ili Udruženja vizuelnih umetnika Užica, umetnici se teško organizuju na lokalnom nivou usled velikih migracija stanovništva ka većim gradskim centrima i izuzetno niskog ili nepostojećeg finansiranja za rad i izlagačku praksu. Scena vizuelnih umetnosti u ovim mestima zavisi od produkcionih kapaciteta gradskih ustanova kulture, kojih je takođe malo – i to uglavnom jedna ustanova sa reprezentativnim programom na teritoriji grada ili opštine.
Istraživanje o uslovima rada u galerijama i izložbenim prostorima, koje je u 2022. godini sprovedeno u okviru rada Debatno-istraživačkog programa ULUS-a, pokazalo je da u manjim mestima u Srbiji postoji tendencija veće učestalosti samostalnih i grupnih izložbi već realizovanih radova, naspram povremenih ili totalnog izostanka izložbi radova nove produkcije. U pogledu opertivnog budžeta kojim raspolažu, galerije u spomenutim mestima pripadaju uglavnom nižim ekonomskim kategorijama, a manji broj onih koje spadaju u srednju kategoriju imaju izuzetno nizak procenat rashoda na likovni program. To potvrđuje pretpostavku da je realizacija izložbi radova nove produkcije uslovljena finansijskim kapacitetima ustanove ili organizacije.
S druge strane, aktivnost likovnih i vizuelnih umetnika ostvaruje se ne samo u galerijskim i izložbenim prostorima, već kroz različite formate formalnih i neformalnih obrazovnih programa – poput likovnih radionica, pripremnih škola, hobističkih programa, ili specijalizovanih ustanova kulture poput Škole animiranog filma u Vranju.
Što se tiče umetnika i umetnica u samostalnom statusu, uprkos izvesnom broju nezaposlenih umetnika sa prebivalištem u ovim mestima, mali broj njih uspeva da ostvari status i uplatu doprinosa na svojoj opštini ili čak uopšte nije informisano o uslovima i prednostima sticanja statusa. Stoga je prilikom susreta sa umetnicima podeljeno više priručnika o članstvu u Udruženju i statusu samostalnog umetnika, kao i drugih materijala koji ovu temu bolje objašnjavaju.
Takođe, u susretima s predstavnicima odeljenja za kulturne ili društvene delatnosti u lokalnim samoupravama ukazano je na važnost podrške lokalnih vlasti ne samo u pogledu uplate doprinosa, već i osmišljavanju načina na koje samostalci mogu doprineti boljem radu lokalne samouprave u polju kulture i šire. U tom pogledu, posebno se može istaći susret sa Marinom Ljubisavljević, zaposlenom u odeljenju društvenih delatnosti Gradske uprave grada Leskovca.
Imajući u vidu da u pojedinim mestima postoje umetnici i umetnice koji su davno ostvarili članstvo u Udruženju, a da već godinama ne izmiruju članarine, u toku je razmatranje predloga za uvođenje olakšica za članove koji žive izvan Beograda i drugih važnijih centara u Srbiji (Novi Sad, Niš, Čačak), kao npr. umanjene visine članarina, davanje podrške u osnivanju i radu lokalnih udruženja, razmene izložbi i gostovanja i sl. To je svakako i tema za naredne susrete i dalju komunikaciju, a u cilju ostvarivanja čvršće saradnje sa članstvom i potencijalnim članovima ULUS-a u ovim mestima.
Zahvaljujemo se Galeriji “Čedomir Krstić” u Pirotu i direktorki Radmili Vlatković, Galeriji Narodnog muzeja u Vranju i kustokinji Mirjani Jovanović, kao i Leskovačkom kulturnom centru na saradnji i logističkoj podršci u organizaciji posete.