Otvaranje:
Galerija ULUS
O PRIHVATANJU I NEPRIHVATANJU / Maja Rakočević Cvijanov
Izložba je svojevrsna retrospekcija na temu prihvatanja i neprihvatanja. Ovaj motiv je veoma prisutan u mojim radovima od ranog početka do sadašnjih dana. Izložbom su prikazane serije radova koje su nastajale u različitim tehnikama – od crteža, skulpture i grafike do videa, printa, objekta i instalacije. Radovi Sa šminkom ili bez, Delovi tela i Peglanje govore o prihvatljivom izgledu i ponašanju koje okolina očekuje od nas. U radovima Zadnji podoj, Bezvremena boginja, Kraj reprodukcije i Ekstaza prikazuje se samoafirmacija i motivacija u cilju svesnog prihvatanja društvenih i rodnih uloga, godina i biološke prolaznosti na način koji nam suštinski odgovara, bez obzira na očekivane norme. Naposletku, izloženi su radovi koji počivaju na neprihvatanju određenih odnosa i dodeljenih pozicija u društvu, što se vidi u radu Kancelarijski radnici, Ti si me čekala i Paviljon je naš.
Neprihvatanje je put koji vodi prihvatanju. Nalazeći se u situacijma neprihvatanja preduzimamo određene akcije kojima rešavamo konflikte. Kroz aktivnost menajmo položaj da bi ga mogli prihvatiti i prevazići. Zato je prihvatanje najmoćniji alat za postizanje unutrašnjeg mira i razvoja. U tom smislu verujem da ova izložba za sve znači nešto lično, a poznato – nešto što može pomoći na putu prepoznavanja, nalaženja odgovora i svesnijeg pogleda na svet.
Maja Rakočević Cvijanov rođena je u Bijelom Polјu (Crna Gora, Jugoslavija, 1975.). Živi i radi u Subotici. Završila je Višu školu likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu 1996. godine. Diplomirala je 2001. godine vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu u klasi Slavoljuba Radojčića Caje. Magistrirala je na istom fakultetu 2004. kod mentora Mrđana Bajića. Doktorirala je 2023. godine, na FLU Beograd, na vajarskom odseku, kod mentora Radoša Antonijevića. Zaposlena je u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture Subotica od 2008. godine kao savetnica vajarka-konzervatorka. Predaje vajanje u srednjoj Politehničkoj školi u Subotici od 2018. godine. Završila je kurs alternativnih Ženskih studija 2022. godine i od tada aktivno predaje na njihovim edukativnim programima u Subotičkoj podružnici.
Članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) od 2002. godine. Od 2000. godine izlaže na brojnim grupnim izložbama, festivalnima, bijenalima, sajmovima u zemlјi i inostranstvu (Srbija, Crna Gora, Slovenija, Hrvatska, Češka, Austrija, Rumunija, Mađarska, Švajcarska, Nemačka, Danska, Finska, Francuska, Italija, SAD). Samostalno izlaže u zemlji i regionu. U Srbiji je samostalno izlagala u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, Narodnom muzeju Kikinda, Savremenoj galeriji Subotica, Savremenoj galeriji Zrenjanin, Savremenoj galeriji kulturnog centra Pančevo, Domu omladine u Beogradu, galeriji Remont i SKC- u Beogradu, zatim u u privatnim galerijama kao što su Bel Art u Novom Sadu i X vitamin u Beogradu i mnogim drugim prostorima). U Crnoj Gori samostalno izlaže u galeriji Art u okviru muzeja i galerija Podgorice, kao i u galeriji Centar u okviru Centra savremene umjetnosti Podgorica. U Hrvatskoj izlaže u galeriji Knifer, u Osijeku, a u Mađarskoj samostalno izlaže u galerijama Kuplung i Magyar Muhely galeriji u Budimpešti.
Za svoj rad više puta je nagrađivana:
2022: Zlatno dleto, nagrada ULUS-a, Beograd;
2012: nagrada grada Subotice za likovno stvaralaštvo dr. Ferenc Bodrogvari;
2002: Nagrada Beorame na Bijenalu mladih Kodovi vremena u Vršcu;
2001: Nagrada Vladeta Petrić za rezultate u skulpturi, godišnja izložba studenata FLU, Beograd;
2000: Nagrada galerije Pero za vajarstvo, godišnja izložba studenata FLU, Beograd;
2005. i 2003. finalista nagrade Mangelos za najbolјeg mladog vizuelnog umetnika u Srbiji.
Autorka je 5 javnih spomenika na teritoriji Subotice.
Nјeni radovi nalaze se u galerijskim i muzejskim fondovima i kolekcijama u Srbiji, Austriji, Italiji, kao i u različitim privatnim kolekcijama.