ULUS traži učešće u prenameni prostora u naselju Stjepan Filipović
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), čije mnogobrojno članstvo nema bilo kakav prostor za rad, apelovalo je na gradske vlasti da ga uključe u proces prenamene zgrade u naselju “Stjepan Filipović” u Beogradu u prostor za umetnike.
Napominjući da je iz medija saznalo za obećanje zamenika gradonačelnika Gorana Vesića o prenameni zgrade u naselju Stjepan Filipović u prostor za umetnike, ULUS je apelovao da bude uključen u taj proces, u kojem će adekvatno zastupati interese svog članstva.
Podsećajući da je osnovano još 1919. godine i da trenutno broji oko 2.600 članova, kojima prostor predstavlja primarni uslov za rad, Upravni odbor ULUS-a naveo je u saopštenju da je, na osnovu istraživanja potreba članstva, ustanovio da čak 93,1% umetnika nema bilo kakav prostor za rad.
“Osmislili smo više modela kako se radni prostori za umetnike mogu organizovati, kako bi efikasno i dugoročno zadovoljili potrebe što većeg broja umetnika. Spremni smo da te modele ponudimo nadležnima kako bismo zajedno sa njima i lokalnom zajednicom stanara formirali nove kulturne sadržaje”, poručio je ULUS.
Vesić je 4. februara razgovarao u Starom dvoru s predstavnicima naselja “Stjepan Filipović”, koje se nalazi iznad Prokopa, i to o načinima za poboljšanje života lokalnog stanovništva, a između ostalog, rekao je da će dobiti jedan prazan prostor koji je u vlasništvu “Železnica Srbije”.
Taj prostor, kako je rekao, treba da bude iskorišćen kao prostor za umetnike, čime će to naselje “imati bolje sadržaje i komfor življenja”. “To je način na koji mi rešavamo probleme sa ljudima i mislim da je veoma važno da građani učestvuju i daju svoje predloge. Sugrađani iz ovog naselja su bili konstruktivni i usmereni ka tome da uradimo nešto korisno za ovo naselje i taj deo Savskog venca. Mislim da smo i ovog puta pokazali da, kada radimo zajedno, možemo da postignemo da svaki deo Beograda postane bolje mesto za život”, kazao je Vesić, preneo je Beoinfo.
U razgovoru s građanima učestvovali su i gradski urbanista Marko Stojčić i predsednik Opštine Savski venac Miloš Vidović, a povod su, kako je rekao Vesić, bile priče u javnosti da će se u tom naselju graditi zgrada pored stanične zgrade na Prokopu.
“U dogovoru koji su ostvarili sa Gradom Beogradom, a čemu je prisustvovala i premijerka Ana Brnabić, odlučeno je da se ta zgrada ne gradi. U međuvremenu smo napravili i konkretne dogovore o tome šta može da se uradi za njihovo naselje, od obnovljenih igrališta i rekonstrukcije stepeništa pa sve do toga da dobiju jedan prazan prostor koji tamo postoji, a koji je u vlasništvu ‘Železnica Srbije’”, rekao je Vesić.