Otvaranje:
Galerija ULUS
ELEMENTI DOMA / Nikola Radosavljević
Grafički projekat Elementi doma nastavak je serije grafičkih listova, instalacija i objekata započetih 2021. godine ciklusom radova Studije krova (Roof studies). Izvedeni u tehnikama visoke i duboke štampe, u ovim radovima koristim se mogućnošću višeslojnog umnožavanja grafičkog lista sa jedinstvene ručno izvedene matrice kao osnovnog polazišta za formiranje kompozitne grafičke strukture velikog formata.
Namernim sublimiranjem vizuelnih iskustava i re-printom postojećih struktura krovova, zidova, fasada, prozora i drugih kućnih reljefa, pokušavam da rekonstruišem nestale društvene jedinice, oprečne i slične lične istorije koje su zaslužne za stvaranje države koja ih je obrisala sa sopstvene mape. Ove sociološke kontradiktornosti uslovljene su jakim socio-političkim prevratima, društvenim raslojavanjem i odbacivanju individualnog identiteta zarad opšte uniformisanosti nacije u vremenima velikih, nasilnih i podjednako neprirodnih progresa nametnutih od strane različitih autoritativnih struktura. Radovi predstavljaju spomeničke uspomene, jednu monumentalnu građu koja se bazira na reminescentnosti o viđenom, posve sličnom i dobro poznatom, ali svakako neponovljivom domu svakoga od nas.
Tehnikom frotaža preuzimane su originalne struktre sa različitih lokacija gde je deponovan šut, ono što ostaje nakon rušenja stambenog objekta. Ovako rekonstruisan crtež prenošen je na jedinstvenu matricu u originalnoj razmeri nakon čega je praćen tok grafičkog reza u cilju rekonstrukcije, ali i potencijala ovako dobijenog materijala. Otisci predstavljaju podjednako važan odnos mogućnosti u odnosu na realno stanje: ono što je dobijeno samo je jedna od verzija onoga što se moglo izgraditi, a što bi društvo samo za sebe svakako urušilo.
Ovi spekulativni elementi različitih ambijenata posmatraču daju jedinstven uvid u lične narative neznanaca čiji je krov nad glavom u jednom momentu postao ugrožen, a potom zauvek i nestao. Na distanci od grafičkog lista otvara se dijalog o domu kao osnovnoj hipotezi, fizičkom, duhovnom, emotivnom, psihološkom domu kao bezbednom mestu koje trpi udare spoljnog sveta. Ova fraza u današnjem vremenu ima jedno dosta jače značenje, uslovljeno aktuelnim geo-političkim previranjima koja svakodnevno uzurpiraju domove svakoga od nas. U ovom vremenu velikih pretnji možda po prvi put razumemo da ni jedan dom nije trajan i da ni jedno mesto više nije zauvek. Ovi grafički spomenici prikazi su mesta i vremena koje se više neće dogoditi, čiji se život nasilno prekinuo, provocirajući sekunde iz budućnosti kada bi se i naš dom, takav kakav je, mogao srušiti, ali ne našom odlukom.
Nikola Radosavljević
Radosavljević Nikola, rođen je 1991. godine u Užicu. Osnovne i master studije završio na Fakultetu primenjenih umetnosti uBeogradu, 2015.godine. Doktorirao na studijama Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, 2020. godine, u oblasti novomedijskih grafičkih praksi. U avgustu 2020. godine u saradnji sa kustosima grafičke zbirke Narodne biblioteke Srbije formirao prvu javnu biblioteku knjige umetnika pod krovnom institucijom kulture u Evropi. Druge master studije završio na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, katedra za grafiku, 2022. godine.
U svom radu istražuje dominantne sociološke i političke obrasce koji konstruišu mentalne i fizičke karakteristike savremenog društva. Bavi se pitanjima brojnosti kolektiva, preživljavanjem i otporom, kao i načinima na koje indivudalno sprovodimo svoje borbe za opstankom i slobodom.
Dobitnik je više od dvadeset različitih nagrada i priznanja iz oblasti crteža i grafike, od kojih su posebno značajne:
Nagrada FPU za najbolji grafički list na master studijama iz fonda Mihajlo S. Petrov, MPU Beograd, 2016. Plaketa za doprinos, svetsko bijenale crteža, Osten, Makedonija, 2017. Nagrada svetskog trijenala grafike malog formata za tehnološki doprinos i likovni domen, Ural, Rusija, 2019. Otkupna nagrada Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Galerija Grafičkog kolektiva, Izložba male grafike, 2019. Prva nagrada međunarodnog bijenala grafike u Skoplju, galerija DLUM, Makedonija, 2020. Finalista bijenalne nagrade za savremena grafička dostignuća Diego Donati, Ada Donati Fondacija, Italija, 2020. Nagrada Veliki pečat Galerije Grafićkog kolektiva, i Zlatna igla ULUSa za 2022. godinu, Finalista nagrade „Linocut today“, Graphic Arts Prize of the City of Bietigheim-Bissingen, Staedtische Galerie, Nemačka, 2022. Zlatna igla međunarodnog Bijenala suve igle u Užicu, 2023. Finalista nagrade fonda Mangelos, 2023.
Radove prikazao na više značajnih nacionalnih i međunarodnih izložbi, kao što su: 59. izdanje Oktobarskog salona, KCB, Legat Marambo, Izložba „Rez-linija-otisak”, MSU Beograd, Međunarodno trijenale grafike u Krakovu, Poljska, Kochi Bijenale u Indiji, Međunarodno trijenale grafike u Švajcarskoj, Bijenale akvarela u Zrenjaninu, Izložba „Ovo (ni)je Užička Republika“, Galerija Podroom, KCB, i mnogim drugim.
Usavršavao se na rezidencijalnim programima u Pragu, DAMU institute and SCENlab (2015), Berlinu, Culture world and SC Organisation (2016), Barseloni: Homessesion Artist in Residence (2022), Letoniji: Mark Rothko Art Centre, Daugavpils (2023), i mnogim drugim.
Radovi mu se nalaze u kolekcijama Trijenala grafičke umetnosti, Krakov, Poljska, Bijenala grafike, Varna, Bugarska, Narodna biblioteka Srbije, zbirka posebnih fondova, kolekcija Savremene galerije u Subotici, Internacionalnog grafičkog centra u Jerevanu, Jermenija, i drugih.
Bavi se grafikom, crtežom, i knjigom umetnika.
paganpoetry2011@yahoo.com
IG: stepski_zvuk