Ispitivanje potrebe za radnim prostorima (ateljeima) za umetnike – rezultati ankete
14. februar 2022.
ALTERNATIVNI MODELI
ULUS je 2020. godine započeo rad na istraživanju alternativnih modela kojima bi status samostalnih umetnika mogao biti bolje regulisan i samostalni umetnik bio prepoznat od strane lokalne samouprave i resornih ministarstava kao društveni delatnik koji za svoj doprinos zajednici dobija redovnu mesečnu nadoknadu.
Ovaj program zamišljen je kao osnovni format za vizibilizaciju, javnu komunikaciju i priključivanje aktivnostima koje se od početka 2020. godine sprovode u okviru radnih grupa ULUS-a, a usmerene su na poboljšanje uslova rada i radnog statusa umetnika.
Globalna pandemija koronavirusa i uvođenje vanrednog stanja, doprineli su da se ionako nepovoljan položaj umetnika u Republici Srbiji, čija se radna, socijalna i profesionalna prava degradiraju već decenijama unazad, dodatno pogorša. Ova situacija je, međutim, takođe omogućila i da se uspostavi bolja saradnja i usaglase stavovi i zahtevi sa drugim udruženjima koja zastupaju radne i profesionalne interese umetnika i radnika u polju kulture, granskih sindikata, akademskog sektora, i sl. što je doprinelo stvaranju bolje osnove za temeljnije bavljenje ovim problemima.
Prema četiri aspekta detektovana kao ključna za regulisanje statusa umetnika formirana su četiri osnovna istraživačka bloka: društveni, radni, socijalni i poreski istraživački blok. Polazišnu tačku istraživačkog rada u okviru blokova činili su aktuelni zakoni kojima se definišu povezani aspekti umetničkog rada (Zakon o kulturi, Zakon o radu, Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, itd), a kao ishodište ovih aktivnosti postavljena je izrada seta preporuka i predloga za izmenu zakonskih akata kojima bi status umetnika i njegova radna prava mogla biti unapređena. Pored članova ULUS-a, istraživanjima su se priključili i predstavnici drugih umetničkih udruženja, sindikata, stručnjaci iz oblasti radnog prava, kulturne politike, ekonomije i sl. Radni blokovi su autonomno organizovali dinamiku svoga rada dok se generalna koordinacija i dogovaranje odvijalo putem jednomesečnih sastanaka otvorenih za sve učesnike programa.
se podelio u dve podgrupe koje su se bavile:
je sproveo:
kao kontinutet rada Radne grupe Samostalci izradio je Predlog za unapređenje statusa samostalnog umetnika
kao kontinuitet Radne grupe za fer prakse u umetnosti pripremila je:
U okviru izložbe samostalnih umetnika Neću MOŽE, hoću MORA umetnici su bili pozvani da reflektuju na temu uslova rada u umetnosti, realizovane su radionice u organizaciji istraživačkih blokova (Radna sesija koncipiranja i diskutovanja upitnika o uslovima rada u umetnosti – Radni blok i priprema za izradu Vodiča za samostalce – Socijalni blok), a izvedeno je i Zajedničko pravljenje drame po tekstu Franca Kafke “Umetnik u gladovanju”.
Povezano sa pitanjima koja su se otvorila ovim programom, ali kao zaseban događaj realizovana je i dvodnevna konferencija NOVI SVET UMETNOSTI – Manifestacije i uslovi jednakosti u vizuelnoj umetnosti u decembru 2020. godine. Konferencija je okupila preko 80 istraživača u polju društveno-humanističkih nauka koji su svojim iskustvima doprineli razmatranju principa i modela decentralizovanog upravljanja i organizovanja u vizuelnim umetnostima.
Trodnevni događaj imao je za cilj da prikupi iskustava regionalnih i međunarodnih udruženja i inicijativa koje su aktivno uključene u zagovaranje boljih uslova rada u polju vizuelnih umetnosti. Zatvorene radne sesije prva dva dana bile su usredsređene na dva ključna aspekta koja određuju profesionalni status umetnika. Prvog dana radna sesija je okupila predstavnike svih profesionalnih udruženja vizuelnih umetnika u regionu oko teme poboljšanja statusa samostalnog umetnika. Radna sesija drugog dana je poslužila da se uporede iskustva međunarodnih organizacija u njihovim borbama za pravično plaćanje u sektoru vizuelnih umetnosti i drugim načinima zagovaranja. Završna diskusija je održana 23. juna i bila je otvorena za javnost, a cilj joj je bio da predstavi zaključke predhodnih sesija i uspostavi temelje buduće saradnje u zajedničkoj borbi. Skup i radne sesije organizovani su kao nastavak debatno-istraživačkog programa „Ka horizontalnosti u umetnosti“, uz podršku mreže Reshape Europe, Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) i Fusnote – centra.
Učesnici: Joery Scheepers (SOTA, BE), Katja Praznik (Kulturna inšpekcija dela, W.A.G.E, SLO- USA), Guilianna Racco (Plataforma Asemblaria de Artistes de Catalonia, PAAC, Spain), Vasilena Gankovska (IG Bildende Kunst, Austria), Blaise Mercier (Fabrique Pola, FR), Ivan Mitrevski (ZVEZA, Slo), Lucrezia Calabrò Visconti (Art Workers Italia, Italy), Dirk De Wit (Flanders Art Institute, Belgium), Sanela Nuhanović (Javna ustanova Collegium artisticum Sarajevo, BIH), Ana Kutleša (Za K.R.U.H), Igor Rakčević (Udruženje likovnih umjetnika Crne Gore ULUCG), Alenka Sottler (Kreativni razred, Slovenija), Dijana Tomiќ Radevska (Društvo likovnih umetnika Makedonije – DLUM, FRYM), Ivana Vaseva (Samostojni kulturni rabotnici – Fakultet za raboti sto ne se ucat (FR~U) / Inicijativa „Kultura e naslovna strana na sekoe opstestvo“, FRYM), Alen Ačkar (Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika – HZSU, Hrvatska), Milica Ilić (ONDA, FR), Marijana Rimarić (Pogon, HR), Dušica Vesnić i Dejan Marković (Udruženje likovnih umetnika Užice, SRB).
Organizacija: Vahida Ramujkić, Tijana Cvetković, Isidora Ilić, Miodrag Vargić, Milan Đorđević, Danilo Prnjat, Marija Kauzlarić, Milena Putnik, itd.
Debatni program ULUS-a poziva sve članove i članice ULUS-a i drugih umetničkih udruženja da se pridruže čitalačkoj grupi koja će biti posvećena razumevanju principa i vrednosti zadruga, s idejom da se pomogne njihovo formiranje.
Razgovor o Debatnom programu ULUS-a ima za cilj unapređenje ovog programa kroz njegovo bolje razumevanje i sagledavanje širih mogućnosti koje ovaj format pruža za društveno delovanje.
Međunarodni simpozijum organizuju IAA – Sekcija Evropa i ULUS, 18. oktobra u Beogradu.
Poziv na razgovor o izložbi „KRAJ KAPITALIZMA“ koju je ove godine organizovao Komitet Prolećne izložbe 2023 u saradnji sa Umetničkim savetom ULUS-a.
Međunarodni simpozijum organizuju IAA – Sekcija Evropa i ULUS, 18. oktobra u Beogradu.
Poziv na razgovor o izložbu “Susreti”, koju je ove godine organizovala slikarska sekcija u saradnji sa Umetničkim savetom ULUS-a.
Pozivamo umetnike da se priključe prvom sastanku planiranja izrade murala 17. maja od 16 časova ispred glavnog ulaza Železničke stanice Prokop.
Pravo likovnih umetnosti: Prezentacija knjige Dragana Z. Milića u petak 2. decembar od 19 časova, Galerij ULUS
REZULTATI KONKURSA “UMETNOST I ZAJEDNICA U STAROJ PAZOVI” U cilju stvaranja novih mogućnosti za angažovanje likovnih umetnika, i to najpre nezaposlenih i u samostalnom statusu, kao i rada na unapređenju mesta i funkcije umetnosti u širem društvenom kontekstu, Udruženje likovnih umetnika Srbije je u saradnji sa partnerskim organizacijama realizovalo javni konkurs „Umetnost i zajednica u…
U prethodnom periodu Radna grupa ULUS Samostalci, kao i Radna grupa sastavljena od predstavnika reprezentativnih udruženja u kulturi (3 člana), aktivno su radile na rešavanju problema dugovanja i unapređenju profesionalnog statusa samostalnih umetnika (SU).
Udružena akcija Debatnog programa ULUS-a, zajednice stanara naselja Stjepan Filipović i kolekvia Kulturnog centra Beograda koji priprema 59. Oktobarski salon. Sreda, 6. jul 2022. god. od 17.00 – 20.00h
Ulica Stjepana Filipovića 45 (nekadašnja zgrada Saobraćajnog instituta CIP)
POZIV svim članovima i članicama ULUS-a. Dobrodošli ste na dešavanje otvaranja i zatvaranja u nedelju 10. jula 2022. godine od 18 do 21 časova u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“
Dani druženja i zajedničke akcije čišćenja bivšeg objekta CIP-a i izložba 4-6. jul 2022, Stjepana Filipovića 45.
8. septembar 2012.
30. oktobar 2020.